بانك و بيمه : دفترچه هاي درماني از مرداد ماه حذف مي شود
سه شنبه، 22 تیر 1395 - 06:21 کد خبر:46028
بانك و بيمه: مديرعامل سازمان تأمين اجتماعي از حذف دفترچه‌ بيمه سازمان تأمين اجتماعي از مرداد ماه در سراسر كشور خبر داد و گفت: از مرداد بيمه‌شدگان در مراكز ملكي تأمين اجتماعي، نيازي به ارائه دفترچه بيمه نخواهند داشت.

به گزارش بانك و بيمه،(bima.ir) سيدتقي نوربخش در همايش بررسي كارنامه تأمين اجتماعي در دولت يازدهم ضمن گراميداشت هفته تأمين اجتماعي اظهار كرد: لازم است از صبر، تحمل و همدلي همه‌ مستمري‌بگيران و بازنشستگان تقدير كنم. قطعاً بدون پشتيباني مستمربگيران و نمايندگان آنها در كانون‌ها نمي‌توانستيم دستاوردي داشته باشيم. همچنين بر خود لازم مي‌دانم از نيروهاي مولد جامعه و همه‌ بيمه‌شدگان كه در مقابل كاستي‌هاي ما صبوري كردند، سپاسگزاري كنم.
وي ادامه داد: شركت سرمايه‌گذاري تأمين اجتماعي «شستا» در دوره‌هاي قبل با چالش‌هاي بسياري مواجه بود اما امروز شهادت مي‌دهم كه شصتا حيات‌خلوت هيچ گروه سياسي نيست و دولت دخالتي خارج از قوانين و سلسله‌ مراتب در برنامه‌ها و تصميم‌گيري‌هاي تأمين اجتماعي نداشته است. اين در حالي است كه سازمان تأمين اجتماعي دوره‌هاي پر فراز و نشيبي را گذارند و در هشت ساله‌ دولت نهم و دهم هشت مديرعامل را به خود ديد. بنابراين مي‌توان دريافت كه كار بزرگي در اين دولت انجام شده است و بايد شاكر خداوند باشيم.
 مديرعامل سازمان تأمين اجتماعي در حاشيه اين مراسم با بيان اين كه 40 مركز درماني با هزينه‌كرد 300 ميليارد تومان در هفته تأمين اجتماعي رونمايي مي‌شود، اظهار كرد: اين مراكز درماني در نقاط مختلف كشور اعم از مناطق مرزي، آبادان، پلدختر، نورآباد لرستان، تبريز و ... است.
وي در ادامه از واريز مابه‌التفاوت حقوق فروردين و ارديبهت مستمري‌بگيران در مردادماه خبر داد و درباره‌ حذف دفترچه‌هاي تأمين اجتماعي اظهار كرد: پرونده‌ الكترونيك بيمه‌شدگان و حذف دفترچه‌هاي بيمه در استان يزد به صورت پايلوت در حال اجرا بود و نتايج خوبي داشت. در استان يزد كه به صورت آزمايشي طرح حذف دفترچه‌ها اجرا مي‌شد، بيمه‌شدگان مي‌توانستند تنها با ارائه شماره كارت ملي تحت درمان در مراكز ملكي ما قرار بگيرند و داروهايشان را نيز از همين طريق دريافت كنند. اين برنامه به صورت سراسري در مراكز ملكي متعلق به سازمان تأمين اجتماعي در سراسر كشور از مردادماه به اجرا درخواهد آمد.
به گزارش ايسنا،نوربخش با بيان اين كه امروز طرح جلد دفترچه بيمه سازمان تأمين اجتماعي نيز در اين مراسم رونمايي شد، گفت: پيام‌هاي بهداشتي در دفترچه گنجانده شده است و برخي فرمت‌هاي دفترچه تغيير كرده است. يكي ديگر از تغييرات ايجاد شده اين است كه نوع بيماري‌اي كه از سوي پزشك تشخيص داده مي‌شود ديگر در دفترچه‌هاي بيمه نوشته نخواهد شد. البته دو ماه پيش نيز بخشنامه كرده بوديم كه به علت حفظ اسرار بيمار نيازي به نوشتن تشخيص بيماري در دفترچه‌هاي بيمه نيست.
وي در ادامه درباره‌ هزينه‌هاي طرح حذف دفترچه‌هاي بيمه گفت: اين اقدام از سوي شركت خدمات ماشيني تأمين اجتماعي و شركت رايتل كه متعلق به تأمين اجتماعي است، انجام شده و تا اين مرحله بدون هزينه بوده است. البته در مراحل بعدي طرح هزينه‌هايي دربرخواهد داشت.
وي ادامه داد: كارت هوشمند درمان نيز در مراحل بعدي مد نظر خواهد بود و قرار است مزاياي ديگري اعم از كارت شناسايي به آن اضافه شود. اين كارت براي سهولت بيمه‌شدگان به خصوص براي استفاده از خدمات بخش درمان غيرمستقيم طراحي شده و به صورت سيمكارت هوشمندي خواهد بود.