بانك و بيمه : وام خودرو
سه شنبه، 12 اردیبهشت 1396 - 11:50 کد خبر:50791

به گزارش بانك و بيمه ( bima.ir )،  متقاضيان دريافت وام خودرو كه مدتها بود منتظر افزايش ميزان اين تسهيلات بودند، ظاهرا اكنون مي توانند با مراجعه به تمامي بانكها و موسسات تحت نظارت بانك مركزي درخواست خود براي دريافت وام خودرو را با شرايط مناسبي مطرح كنند.وام خودرو

متقاضيان دريافت وام خودرو كه مدتها بود منتظر افزايش ميزان اين تسهيلات بودند، ظاهرا اكنون مي توانند با مراجعه به تمامي بانكها و موسسات تحت نظارت بانك مركزي درخواست خود براي دريافت وام خودرو را با شرايط مناسبي مطرح كنند؛ اما مهم اينجاست كه آيا بانكهاي خاطي بنابر مصوبه شوراي پول واعتبار و شيوه نامه تدوين شده متقاضيان را همراهي مي كنند يا خير؟

در نيمه ارديبهشت ماه امسال شوراي پول و اعتباري بعد از حدود 4 سالي كه مبلغ تسهيلات خودرو در بانكها ثابت مانده بود با توجه به رشد تورم و افزايش قيمت خودرو، بنابر پيشنهاد بانك مركزي نسبت به افزايش آن تا سقف 15 ميليون تومان اقدام كرد.

در حالي كه پيش تر كليه بانك ها تمايلي براي ارائه تسهيلات خرد از جمله خودرو نداشته و در صورت پرداخت، سود بالايي در حدود 26 تا 28 درصد را براي بازپرداخت به مشتري اعلام مي كردند در مصوبه جديد و طبق آنچه كه به بانكها ابلاغ شده بايد سود دريافتي طبق سود عقود مبادله اي يعني 21 درصد باشد. اگر چه هنوز مدت چنداني از ابلاغ شيوه نامه تسهيلات خودرو به بانكها نگذشته و بررسي عملكرد آنها تا تعيين سازوكار پرداخت زود به نظر مي رسد، اما شواهد نشان مي دهد كه بانكها فعلا خود را كاملا با شرايط تعيين شده منطبق نكرده اند.

در سويي ديگر با توجه به بخشنامه ابلاغي بانك مركزي متقاضي بايد از قدرت انتخاب بانك دريافت كننده وام برخوردار بوده و كليه بانكهاي دولتي، غير دولتي، قرض الحسنه مهر ايران و رسالت، موسسات اعتباري توسعه، عسكريه، كوثر و شركت دولتي پست بانك به تقاضاي دريافت تسهيلات خودرو پاسخ دهند.

دريافت كننده تسهيلات خودرو بايد بين يك دوره سه تا پنج ساله و با اقساط مساوي وام دريافتي كه حداكثر 60 درصد هزينه خريد خودرو آن هم خودروي داخلي است را به بانك پرداخت كننده برگرداند.

گيرندگان تسهيلات بايد توجه داشته باشند كه بايد پيش فاكتور خريد خودرو با توجه به فهرست انواع خودروهاي توليد داخل اعلام شده از سوي وزارت صنعت، معدن و تجارت را به بانك خاطي ارائه كنند تا پس از آن چكي به ميزان مبلغ پيش فاكتور در وجه شركت توليدكننده صادر شود. البته مبلغ واريزي شامل مبلغ پيش پرداخت كه از سوي متقاضي بابت بهاي خودرو نزد بانك توديع مي شود بعلاوه مبلغ تسهيلات به ميزان 60 درصد قيمت تمام شده خودرو و حداكثر تا مبلغ 15 ميليون تومان خواهد بود.

متقاضي مي تواند با مراجعه به يكي از نمايندگي هاي مجاز خودروسازان توليد داخل نسبت به گرفتن پيش فاكتور و ارائه آن به بانك عامل اقدام كند.

اما براي پرداخت وام خودرو وثيقه به تشخيص بانك عامل تعيين شده و بايد نسبت به توان مالي متقاضي تسهيلات در بازپرداخت اقساط اطمينان داشته باشند.

آنطور كه پيش تر ميرمحمد صادقي -مديركل اعتبارات بانك مركزي- اعلام كرده است براي دريافت وام خودرو و ساير وامهاي خرد به هيچ وجه نيازي به سپرده گذاري متقاضي در بانك عامل نيست و نبايد بانكها در اين مورد پافشاري داشته باشند كه در اين صورت عملي خلاف دستورالعمل بانك مركزي خواهد بود.

بايد توجه داشت كه بعد از طي كليه مراحل قانوني تعيين شده، كل مبلغ بهاي خودرو تنها به حساب خودروساز واريز مي شود و سپس رسيد پرداخت به متقاضي ارائه تا به نمايندگي هاي مجاز تحويل داده و بعد از انجام اقدامات لازم خودروي خريداري شده را تحويل بگيرد.