بانك و بيمه : سايه بانك‌ها بر سر صرافي‌ها
دوشنبه، 27 فروردین 1397 - 14:15 کد خبر:52980
بانك و بيمه: كارشناس مسائل پولي و بانكي گفت: مقررات جديد ارزي نه تنها قاچاق كالا را كاهش مي‌دهد بلكه بازار نقد ارزي را كه پس از تحريم‌ها ايجاد شده بود محدود مي‌كند.

به گزارش بانك و بيمه ( bima.ir )،حميد زمان‌زاده در برنامه گفتگوي ويژه خبري شبكه دو سيما گفت: در دو سال گذشته با موج خروج سرمايه از كشور روبرو بوده‌ايم كه فشار بزرگي روي بازار ارز داشته است.
وي با بيان اينكه، يكي از دستاوردهاي سياست‌هاي جديد ارزي جلوگيري از خروج سرمايه از كشور است، اضافه كرد: در زمان تحريم‌ها صرافي‌ها به عامل خروج ارز از كشور تبديل شده بودند كه جلوي اين موضوع بايد گرفته مي‌شد و نقل و انتقال ارز به شبكه بانكي باز مي‌گشت.
كارشناس مسائل پولي و بانكي گفت: با مقررات جديد ارزي سرمايه‌ها كنترل مي‌شود و نقش اصلي نقل و انتقال منابع ارزي به بانك‌ها باز مي‌گردند و صرافي‌ها نقش محدود خود را ايفا خواهند كرد.
وي با بيان اينكه، در دنيا بازار نقد بخش كوچكي از بازار ارز را تشكيل مي‌دهد، افزود: مقررات جديد ارزي قاچاق كالا را كاهش مي‌دهد و بازار نقد ارزي را كه پس از تحريم‌ها ايجاد شده بود محدود مي‌كند.
زمان زاده با تاكيد بر اينكه بانك مركزي در سياست گذاري ارزي براي جدا كردن نرخ تورم از نوسانات ارز موفق بوده است، گفت:​ در سال ۹۰ نرخ ارز هزار و ۲۲۶ تومان اعلام شد كه بسيار پايين‌تر از نرخ بازار بود بنابراين دولت در آن سال ۱۸ ميليارد دلار از ذخاير ارزي را براي حمايت از اين نرخ وارد بازار كرد كه نتيجه آن خالي شدن دست بانك مركزي از ذخاير ارزي در سال ۹۱ بود.
وي با بيان اينكه با توجه به اين تجربه بانك مركزي اكنون هرگز به سمت اين سياست‌ها نخواهد رفت، خاطرنشان كرد: به زودي دلار از مبادلات اقتصادي كشور كنار گذاشته مي‌شود و زمينه‌هاي آن مدت هاست كه در حال ايجاد است.