بانك و بيمه : كاهش تصدي گري دولتي در صنعت بيمه
سه شنبه، 3 مهر 1397 - 08:04 کد خبر:54355
بانك و بيمه: رئيس كل بيمه مركزي گفت: بيمه مركزي عزم خود را براي فراهم آوردن زمينه‌هاي كاهش تصدي گري دولت جزم كرده است.

به گزارش بانك و بيمه ( bima.ir )،غلامرضا سليماني رئيس كل بيمه مركزي  در ديدار با رييس و اعضاي كميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي اظهار كرد: صنعت بيمه با تكيه بر توان بخش خصوصي، توانگري مالي و همچنين سرمايه‌هاي انساني خود مي‌تواند در اقتصاد كلان كشور نقش‌هاي ارزنده تري نيز ايفا كند.
وي  با تاكيد بر ضرورت ايجاد جذابيت‌هاي بيشتر براي ترغيب سرمايه گذاري در صنعت بيمه، تصريح كرد: تشويق مردم براي خريد بيمه نامه به خصوص در رشته بيمه‌هاي زندگي يك ضرورت آشكار است و ما به گونه‌اي برنامه ريزي كرده ايم كه بيمه‌هاي زندگي را به سطح همگاني برسانيم.
رييس شوراي عالي بيمه ابراز كرد: صنعت بيمه، مجلس را در كنار خود احساس مي‌كند، اما در خصوص حذف ماليات بر ارزش افزوده و برخي از عوارض پيش بيني شده در قانون، از خانه ملت انتظار مساعدت داريم.
سليماني با تاكيد بر اين نكته كه صنعت بيمه يك صنعت اشتغالزاست، گفت: بيمه مركزي عزم خود را براي فراهم آوردن زمينه‌هاي كاهش تصدي گري دولت، جزم كرده و به سمت خصوصي سازي كامل پيش مي‌رويم.
وي حضور پررنگ شركت بيمه ايران را در بازار بيمه به دليل الزامات قانوني ارزيابي كرد و از تصميم براي كاهش سهم بيمه‌هاي دولتي از بازار خبر داد.
رييس كل بيمه مركزي از برنامه‌هاي بيمه مركزي براي انتشار اوراق ريسك و عرضه آن در بازار بورس خبر داد و گفت: براي توانمندسازي صنعت بيمه هيچ راهي غير از بازارسازي و حضور پررنگ‌تر صنعت بيمه در بازار سرمايه وجود ندارد.
وي تاسيس صندوق حمايت از شركت‌ها و موسسات بيمه‌اي را از نياز‌هاي جدي صنعت بيمه دانست و افزود: بيمه مركزي به تمامي تعهدات نظارتي خود عمل كرده و ميزان ذخيره گيري شركت‌ها را به طور مرتب كنترل مي‌كند، اما راه اندازي اين صندوق براي مقابله با ريسك‌هاي پيش بيني نشده و مشكلات احتمالي ضرورت دارد.
غلامرضا سليماني در پايان با اشاره به دستاورد‌هاي بيمه مركزي و صنعت بيمه در خصوص تكميل زيرساخت‌هاي فرهنگي به انتشار كتاب‌هاي بيمه‌اي و همچنين گنجاندن مفاهيم بيمه‌اي در كتب درسي، تصريح كرد: در بحث فرهنگسازي كار‌هاي خوبي صورت گرفته هر چند هنوز ظرفيت‌هاي زيادي در اين حوزه وجود دارد كه بايد مورد توجه قرار بگيرد.
گفتني است در ادامه نشست مشترك هم انديشي توسعه و تقويت صنعت بيمه كشور، گزارش مفصلي از دستاورد‌ها و عملكرد نهاد ناظر و صنعت بيمه توسط رييس كل بيمه مركزي ارائه شد و سپس مديران عامل شركت‌هاي بيمه و همچنين رييس و اعضاي كميسيون اقتصادي مجلس به طرح ديدگاه‌هاي خود پرداختند.