بانك و بيمه : بانك‌هاي ايراني در عراق را فعال كنيم
چهارشنبه، 11 مهر 1397 - 07:57 کد خبر:54433
بانك و بيمه: نايب رييس اتاق ايران و عراق با بيان اينكه بانك مركزي حق دارد بازگشت ارز حاصل از صادرات را مطالبه كند، گفت: بايد بانك‌هاي ايراني در عراق را فعال كنيم و دينار را به رسميت بشناسيم.

به گزارش بانك و بيمه ( bima.ir )،سيدحميد حسيني درباره بازگشت ارز حاصل از صادرات پتروشيمي‌ها به ايبِنا اظهار داشت: كل صادرات صنعت پتروشيمي‌ و شيميايي ۱۲ ميليارد دلار است، حدود ۳ تا ۴ ميليارد دلار نيز صادرات فرآورده‌هاي نفتي به غير از شركت ملي نفت است كه در مجموع رقمي در حدود ۱۵ ميليارد دلار مي‌شود.
وي افزود: دولت با توجه به اينكه خوراك واحدها براي بسياري از اين اقلام را دلار ۳۸۰۰ توماني تامين كرده توقع دارد كه صنعت پتروشيمي ارز حاصل از صادرات را به سامانه عرضه كند. از سوي ديگر پتروشيمي‌ها توافق كرده‌اند كه رقمي حدود ۷ ميليارد دلار را به سامانه عرضه كنند و مابقي را براي نيازهاي ارزي خود مصرف كنند.
عضو هيات نمايندگان اتاق بازرگاني ايران ادامه داد: پتروشيمي‌ها ادعا دارند كه تا اين تاريخ آن ميزاني كه با دولت توافق شده يعني ماهي حدود ۸۰۰ ميليون دلار را به سامانه عرضه كرده‌اند اما نه تنها پتروشيمي‌ها ارز كمي را به سامانه عرضه كرده‌اند بلكه ساير صنايع نيز مانند صادركنندگان فولادي، معدني و حتي فرآورده‌هاي نفتي نيز ارز خود را به سامانه عرضه نكرده‌اند.
وي درباره دلايل عدم عرضه ارز به سامانه نيز گفت: بخشي از اين اتفاق به دليل مشكلات كار است يعني مكانيزمي براي بازگرداندن و معرفي ارز ندارند و برخي كشورها مانند عراق و افغانستان معاف شده بودند كه بدون هماهنگي قبلي موظف به عرضه ارز شدند. اما مكانيزمي در عراق براي بازگشت اين ارز در نظر گرفته نشده است.
حسيني با بيان اينكه دو پيشنهاد به آقايان سيف و همتي ارائه كرديم كه نشستي در اين زمينه داشته باشيم تا راه‌هاي بازگشت ارز را مشخص كنيم كه هنوز اين نشست صورت نگرفته است. افزود: بايد بانك‌هاي ايراني در عراق را فعال كنيم و دينار را به رسميت بشناسيم تا صادركننده بتواند بخشي از مطالبات خود را به دينار دريافت كند.
نايب رييس اتاق بازرگاني ايران و عراق تصريح كرد: شايد سخت باشد انتظار داشته باشيم صادركنندگان به عراق ارز خود را به نيما عرضه كنند چرا كه عموما كالاهاي مصرفي و ساخته شده به عراق صادر مي‌شود و كالاهاي معدني و فولادي و پتروشيمي سهم اندكي در صادرات به عراق دارند.
وي با ارائه پيشنهادي در اين زمينه گفت: مي‌توان بخشي از ارز اين صادرات را به سامانه نيما عرضه كرد و حدود ۳۰ درصد را اجازه داد در بازار آزاد عرضه شود كه بتواند نياز بازار را تامين كند و ارز به كشور بازگردد.
حسيني با بيان اينكه بايد به شكلي با تشويق‌هايي صادركنندگان را به اين كار تشويق كرد، گفت: بازگرداندن مسير صادركننده‌اي كه چندين سال است عادت كرده كالاي خود را صادر كند و از صرافي ريال دريافت كند كار ساده‌اي نيست و يكروزه انجام نخواهد شد.
اين فعال اقتصادي افزود: اين موضوع نياز به هماهنگي‌هايي بين اتاق، بانك مركزي، بانك‌هاي ايراني در عراق و صادركنندگان عراقي دارد و بايد كمك كنيم ارزي كه براي كشور بسيار ضروري است و بانك مركزي حق دارد آن را مطالبه كند، به چرخه ارزي كشور بازگردد.