بانك و بيمه : سقوط قيمت مسكن در تهران آغاز شد
چهارشنبه، 11 مهر 1397 - 07:59 کد خبر:54435
بانك و بيمه: سقوط قيمت ارز و سكه، روند رو به رشد مهاجرت از تهران و ركود فراگير، باعث تنزل قيمت مسكن در مناطق مختلف تهران شد.

به گزارش بانك و بيمه ( bima.ir )، گزارش هاي ميداني نشان مي دهد قيمت آپارتمان هاي 40 تا 85 متري در مناطق مختلف به طور ميانگين 25 تا 30 درصد كاهش يافته است، اما بيشترين كاهش قيمت ها در آپارتمان هاي با متراژ بالا ديده شده به نحوي كه به گفته قنيري از مشاوران املاك در منطقه 5 بسياري از فروشنده ها حاضر شده اند با تخفيف 40 درصد آپارتمانشان را به معرض فروش بگذارند.
از دلايل اين كاهش قيمت ها تغيير مسير اقتصاد به سمت تعادل است. با پيش بيني كاهش نرخ دلار تا 6 هزار تومان و افزايش كوچ خانواده ها به شهرها و مناطق حاشيه تهران و كاهش قدرت خريد متقاضيان واقعي مسكن، كارشناسان از به تعادل رسيدن قيمت مسكن خبر مي دهند كه خود به خود اين اميدواري را ايجاد مي كند كه كاهش اجاره بها را هم در پي داشته باشد. موضوعي كه گذشتن فصل جابجايي ها نيز آن را تقويت كرده است. محسن پور كه در منطقه 9 بنگاه دارد گفت: امروز آپارتماني 60 متري (نوساز) را كه 90 ميليون براي رهن گذاشته شده بود 75 ميليون قرارد داد بسته است.
مهاجرت به حاشيه‌هاي شهرهاي اطراف تهران نيز مدارس را دوشيفته و شلوغ كرده است. آن‌طور كه مسئولان آموزش و پرورش مي‌گويند با افزايش قيمت مسكن و اجاره بها خيلي از خانواده‌ها براي زندگي به حاشيه شهرها مي‌روند. همين موضوع موجب شده تا مدارس كشور ديگر گنجايش اين تعداد دانش‌آموز را نداشته باشد.
خبر اين مهاجرت‌ها البته از سوي نايب رئيس اتحاديه املاك تهران هم تأييد شده است: «درماه‌هاي اخير و به‌دنبال افزايش قيمت مسكن و اجاره بها در شهر تهران، شاهد روند مهاجرت اقشار اجاره‌نشين از تهران به سمت شهرهاي اطراف از جمله كرج، شهريار، پرديس، رودهن و مسكن مهر هستيم.»
به نوشته واحد مركزي خبر، مسئولان آموزش و پرورش اين مهاجرت‌ها را براي سرانه آموزشي كشور بسيار نگران‌كننده مي‌دانند چرا كه اين روزها مديران با حجم بالايي از دانش‌آموزان روبه‌رو هستند كه كلاس درسي برايشان وجود ندارد و آنها مجبورند در مدارس دوشيفته يا در برخي شهرك‌ها سه‌شيفته تحصيل كنند؛ موضوعي كه البته رئيس سازمان نوسازي و تجهيز مدارس كشور هم در گفت‌و‌گو با سايت خانه ملت اعلام كرده بود كه به‌دليل كمبود فضاي آموزشي در برخي مسكن‌هاي مهر از كانكس براي تأمين فضاي آموزشي استفاده شده است.