بانك و بيمه : اثر مثبت تصويب FATF بر مبادلات بانكي
دوشنبه، 16 مهر 1397 - 12:38 کد خبر:54492
بانك و بيمه: يك اقتصاددان با اشاره به تصويب لايحه FATF اين مساله را موجب جلوگيري از بهانه جويي‌هاي آمريكا در بحث تروريسم عليه ايران ارزيابي و تاثير آن را روي مبادلات پولي و بانكي مثبت توصيف كرد.

به گزارش بانك و بيمه ( bima.ir )،وحيد شقاقي شهري - عضو هيئت علمي دانشگاه خوارزمي - با بيان اينكه تصويب FATF يك خبر خوب بود كه در شرايط فعلي مي‌تواند اثر مثبتي در بازار داشته باشد به ايسنا گفت: تصويب FATF بر مبادلات پولي و بانكي اثر گذار خواهد بود، اما آن چيزي كه مهم است اين است كه آمريكايي‌ها قصد داشتند تا اگر ايران لايحه مبارزه با تامين مالي تروريسم را تصويب نكند يك جو رواني را عليه كشور راه بياندازند و اينگونه وانمود كنند كه ايران نمي‌خواهد بر ضد تروريسم كاري كند فعلا اين بهانه جويي از آمريكايي‌ها گرفته شد.
اين استاد دانشگاه در ادامه با اشاره به شرايط آرام بازار ارز اظهار كرد: افزايش قيمت دلار تا يك حدي مي‌توانست بالا برود واقعيت اين است كه اقتصاد ايران بيش از اين‌ها نمي‌تواند دلار با قيمت بالا را تحمل كند قيمت متعادل در بازار ايران حدود ۸ تا ۹۰۰۰ تومان است.
او در ادامه با بيان اينكه تا حالا همه اخبار بدي كه ممكن بود روي قيمت دلار تاثير بگذارد شنيده شده است، اظهار كرد: ما تمام خبرهاي بد را پيش خور كرده‌ايم حتي تحريم‌هاي آبان ماه علاوه بر اينكه پيش خور شدند اتفاق هم افتادند به گونه‌اي كه حال بسياري از كشورها خريد نفتشان را از ايران قطع كرده و يا كاهش داده‌اند.
وي با بيان اينكه همه اخبار بد باعث شد تا دلار تا ۱۸ هزار تومان هم بالا برود، گفت: ما ديگر اخبار بدي كه نشينده باشيم نداريم و از اين به بعد تنها اخبار خنثي يا خوب را خواهيم شنيد. يك خبر خوب كاهش قاچاق كالا و كاهش تقاضا براي كالاهاي خارجي است.
شقاقي در ادامه با اظهار اينكه مردم به تبع افزايش قيمت دلار الگوي مصرفشان هم تغيير خواهد كرد، ادامه داد: اين باعث خواهد شد تا مردم به سمت كالاهاي مشابه داخلي بروند كه همين مساله باعث توجه به توليد داخلي خواهد شد، همچنين كاهش مسافرت‌هاي خارجي باعث خواهد شد تا هزينه‌هاي اين سفرها كه تا پيش از اين حدود ۸ ميليارد دلار بود به حدود ۲ ميليارد دلار كاهش پيدا كند از روي ديگر كاهش قاچاق كالا هم باعث خواهد شد تا هزينه قاچاق از ۱۲ ميليارد دلار به حدود ۵ ميليارد دلار كاهش پيدا كند مجموع اين‌ها باعث خواهد شد تا قيمت ارز در بازار به تدريج كاهش پيدا كند.