بانك و بيمه : احتمال راه‌اندازي بانك مشترك ايران و تركيه
چهارشنبه، 18 مهر 1397 - 06:44 کد خبر:54507
بانك و بيمه: در جهت افزايش حجم مبادلات بازرگاني ايران و تركيه و تسهيل آن، دبير شوراي مشترك بازرگاني ايران و تركيه از احتمال راه‌اندازي بانك مشترك ميان دو كشور خبر داد و اعلام كرد: نقشه راهي براي همكاري‌هاي اقتصادي دو كشور آغاز شده و دو كشور خواستار توسعه همكاري در زمينه داروهاي بيوتكنولوژي و همكاري در مبادلات دارويي هستند.

به گزارش بانك و بيمه ( bima.ir )،سيد جلال ابراهيمي - مدير مركز مطالعات و پژوهش ايران و تركيه -  گفت: در مرحله اول براي سرعت بخشي در امر مبادلات تجاري، تشكيل صندوق ضمانت صادرات ايران- تركيه ضروري است و ايران اخيرا پيشنهاد تشكيل يك بانك مشترك براي توسعه روابط تجاري بين ايران و تركيه كرده است كه البته اين پيشنهاد مورد توجه و نياز است، چرا كه مي‌تواند گره‌گشاي مشكلات تجاري و آسان‌سازي روابط بين دو كشور باشد.
وي به ايسنا، افزود: براي ايجاد بانك مشترك بين ايران و تركيه حداقل شش ماه وقت لازم است سهامداران و كثرت سهام دو طرف در بانك‌هاي مركزي دو كشور تثبيت شود. از طرفي ايجاد صندوق مشترك سرمايه‌گذاري و ضمانت صادرات كه هرگونه خريد و فروش را تضمين كند و داراي پيغام خاص في‌مابين باشد يكي از روش‌هاي خوب براي اجراست همانطور كه در حال حاضر از پيشنهادات آلمان براي حفظ روابط تجاري به روش تهاتر  يا پاياپاي است.
ابراهيمي اظهار كرد: ايران و تركيه تلاش‌هاي مضاعف براي افزايش حجم مبادلات تجاري صنعتي خود آغاز كرده‌اند و در حوزه اقتصادي، بانكي و خريد مواد پتروشيمي، مواد معدني و همچنين قطعات صنعتي روابط خود را توسعه مي‌دهند.
وي افزود: ايران و تركيه براي حل مسائل تجاري و توسعه روابط كميسيون‌هاي مشترك، نقشه راه همكاري‌هاي اقتصادي را براي طرح پروژه‌هايي با قابليت اجرا در اقتصاد مشترك آغاز كرده‌اند كه كميسيون تجارت ترجيحي، تجارت مرزي، كميسيون حمل و نقل گمركي، روابط بانكي و ... از آن جمله است. به طور مثال ايجاد شهرك صنعتي مشترك در حوزه مرزي كه براي استقرار صنايع، ايجاد صنايع مشترك المنافع و همچنين استفاده از فرصت‌هاي مشترك كه مورد نياز هر دو كشور است از جمله اين اهداف است. جلب و جذب سرمايه از هر دو سو و جلب سرمايه‌گذاري خارجي در پروژه‌هاي صنعتي در شهرك صنعتي مشترك يكي ديگر  از اهداف اين پروژه است.
ابراهيمي با بيان اين كه مدير كل شهرك‌هاي صنعتي تركيه در بازديد و مذاكره با رايزن اقتصادي ايران و تركيه خواستار ادامه مذاكرات و به نتيجه رسانيدن هرچه سريع‌تر اين پروژه شده‌اند، گفت: اين مذاكرات علاوه‌بر شكوفا كردن صنعت و تجارت در حوزه مرزي دو كشور، تاثير شگرفي در شهرهاي اطراف مرز هر دو كشور به وجود مي‌آورد. همچنين قرار است كه به زودي كميسيون مشترك اقتصادي در شهر آنكارا برگزار شود كه نقشه راه آن بررسي جوانب مختلف اقتصادي در توسعه بازرگاني دو كشور از طريق تعرفه‌هاي ترجيحي، حذف دلار از سيستم مبادلات بازرگاني، استفاده از سوآپ ارزي، استفاده از پول‌هاي ملي دو كشور، بررسي نحوه ضمانت نامه‌هاي تجاري براي جايگزين سوييفت (پيغامگير بانكي) يا نحوه استفاده از پيغام‌هاي جديد به جاي سوييفت و ايجاد مراكز اعتباري مشترك از جمله اهداف است.
مدير مركز مطالعات ايران و تركيه با اشاره به پيشنهاد مدير كل شهرك‌هاي صنعتي تركيه كه براي سرعت بخشي به امر فوق، مبني بر اين كه هياتي از كارفرمايان مطرح تركيه، صنعت‌مرداني از مناطق مختلف تركيه به ايران اعزام شود تا با ايجاد ارتباط بين صنعت‌گران شهرك‌هاي صنعتي ايران و شناخت كمبودها، ارتباط بين صنايع مستقر در شهرك‌هاي صنعتي در كشور را ميسر سازند.
ابراهيمي افزود: با توجه به نقش شهرك‌هاي صنعتي در توسعه تجارت حوزه SME، همايش‌هاي مشترك شهرك‌هاي صنعتي مي‌توانند نقش اساسي در بالارفت مبادلات تجاري دو كشور و توسعه صنعت شود.
وي تاكيد كرد: اين در حالي است كه رايزن اقتصادي ايران در آنكارا در ديدار با رئيس سنديكاي كارفرمايان توليد داروي تركيه، از آنها خواست به همراه هياتي از واحدهاي دارويي از ايران بازديد كنند و براي توسعه همكاري هاي توليد و همچنين بازار مشترك دارو مذاكراتي در تهران انجام دهند كه طرف ترك از اين موضوع استقبال كرده است. لذا هر دوطرف خواستار توسعه همكاري در زمينه داروهاي بيوتكنولوژي و همكاري در مبادلات دارويي بين دو كشور شدند.