بانك و بيمه : پيش بيني ۶ماه آينده بازار مسكن
پنجشنبه، 19 مهر 1397 - 08:32 کد خبر:54524
بانك و بيمه: كارشناس حوزه بازار مسكن درباره ۶ماه آينده بازار مسكن در كشور پيش بيني كرد: در ۶ماه آينده شاهد رونق بخش مسكن خواهيم بود و اين رونق تا نيمه سال ۹۸ ادامه خواهد داشت.

به گزارش بانك و بيمه ( bima.ir )،بيت‌الله ستاريان  اظهار كرد: اينكه گفته شود سي اف تي ممكن است بر قيمت مسكن قيمت‌گذار باشد در حقيقت مصداق وعده‌هاي خوش خيالانه است چرا كه ارتباط مستقيمي بين اين دئ مقوله وجود ندارد.

وي افزود: البته ممكن است با تصويب لوايحي چون سي‌اف‌تي، محيط كسب و كالر ايران بهبود يابد كه در اين صورت بخش مسكن نيز از اين بهبود منتفع خواهد شد اما ارتباط دادن اين دو موضوع به هم به نظر چندان كار مثبتي نيست و نبايد لوايح و قوانين را در خارج از جايگاه واقعي شان مورد بررسي قرار داد.
اين كارشناس اقتصادي ادامه داد: در اين صورت ، توقعات از يك لايجه به صورت غير عادي افزايش مي يابد و اگر قرار به تاثير مثبت باشد نيز روند معكوس شده و لايحه به ضد خود تبديل خواهد شد .
ستاريان درباره كاهش قيمت ارز و تاثير آن بر رونق بازار مسكن تصريح كرد: مسكن از شهريور سال گذشته تا رونق داشت و اين مساله آغاز شده بود و پيش بيني ما اين بود كه در تير و مرداد۹۷ به حداكثر رونق برسد و تا ميانه سال ۹۸ هم اين رونق را ادامه دهد كه اين اتفاق تقريبا افتاد.
وي توضيح داد:‌ اما به دليل اتفاقات بازارهاي موازي مانند ارز و طلا ( كه در مقابل بازار مسكن كوتاه مدت محسوب مي شوند)، جاذب نقدينگي جامعه شد كه پيش بيني مي كرديم در آذرماه اين نقدينگي به سمت بخش مسكن برگردد.
وي خاطر نشان كرد: به سبب كاهش نرخ ارز و ماجراهاي اين بازار و همچنين برنامه ريزي دولت براي ممانعت از افزايش نرخ ارز، اين اتفاق زودتر و در مهرماه افتاد كه  اكنون انتظار برگشت اين نقدينگي را به سمت ملك و مسكن داريم.
اين كارشناس حوزه مسكن درباره چگونگي تاثير اين ماجرا در رشد و رونق بخش مسكن گفت: در يك سال گذشته بين ۶۸ تا ۷۰ درصد رشد قيمت مسكن را داشته ايم اين احتمال وجود دارد به ميزاني كه نرخ ارز رشد كرد اين بازار نيز رشد قيمت داشته باشد؛‌يعني اگر نرخ دلار بر روي ۱۱هزار و ۵۰۰ تومان ثابت بماند در اصل معادل رشد نرخ ارز در حوزه مسكن بايد شاهد رشد قيمت باشيم.
وي تاكيد كرد:‌هميشه مسكن پيشتاز بوده يعني بيشتر از رشد نرخ ارز در مسكن شاهد رشد قيمت ها بوده ايم يعني در دوره ۲۵ساله اگر قيمت مسكن بررسي شود مثلا به عدد ۱۱۰۰ برابر مي رسيم در حالي كه در اين بازه زماني نرخ ارز ۱۱۰ برابر شده است.
وي در پاسخ به اين سئوال كه تمايل مردم به سرمايه گذاري در بازار بورس بيشتر خواهد بود يا مسكن، توضيح داد: بازار بورس تخصصي تر است كه طبيعي است همه به اين بازار تمايل نداشته باشند بنابراين به سمت سرمايه گذاري در بخش ملك گرايش دارند زيرا به عنوان يك كالاي سرمايه اي در جامعه مطرح شده است.
ستاريان درباره ۶ماه آينده بازار مسكن در كشور پيش بيني كرد: در ۶ماه آينده شاهد رونق بخش مسكن خواهيم بود و اين رونق تا نيمه سال ۹۸ ادامه خواهد داشت. به گفته وي ركود فعلي زودگذر خواهد بود.
به نوشته خبرآنلاين، وي درباره اظهارات برخي كارشناسان و مسوولان درباره كاهش قيمت مسكن به دليل پايين آمدن نرخ ارز گفت:‌به حتم قيمت ها پايين نمي آيد و اين احتمال غيرمنطقي و غيرعلمي است،‌رشد قيمت ها كاهش پيدا كرده نه قيمت ها؛ ‌به اعتقاد بنده رشد قيمت ها كاهنده خواهد بود.