بانك و بيمه : هشدار درباره امنيت خودپردازهاي بانكي+جزئيات
پنجشنبه، 19 مهر 1397 - 09:44 کد خبر:54530
بانك و بيمه: اخيرا بسياري از كارشناسان فعال در حوزه امنيت سايبري از افزايش بي‌سابقه حملات سايبري و نفوذ به دستگاه‌هاي خودپرداز بانك‌ها در سراسر جهان هشدار دادند.

به گزارش بانك و بيمه ( bima.ir )، به نقل از وب سايت زد دي نت، با توجه به آنكه اين روزها امنيت سايبري و حريم خصوصي و حفاظت از اطلاعات مالي كاربران از اهميت به‌سزايي برخوردار شده است، بسياري از كارشناسان برآورد كرده‌اند كه از اين پس مجرمان سايبري و هكرهاي بسياري در انتظار نفوذ و دسترسي به اطلاعات مالي و كارت‌هاي اعتباري مشتريان بانكي خواهند بود كه در نهايت اين امر به كاهش امنيت سايبري شهروندان هنگام استفاده از دستگاه‌هاي خودپرداز بانكي ( ATM ) منجر خواهد شد.
اين كارشناسان تاكيد كرده‌اند كه مجرمان با بهره‌گيري از روش‌هاي متعدد و نويني همچون نصب و تعبيه دوربين‌هاي با سايز و اندازه كوچك، دستكاري در دستگاه‌هاي خودپرداز بانكي، هك سيستم امنيتي آن‌ها و تعبيه يك اسكنر در قسمت قرار گذاشتن كارت بانكي و تهيه يك نسخه كپي از كارت‌هاي بانكي قربانيان قادر خواهند بود به اطلاعات مربوط به كارت‌هاي اعتباري مشتريان بانكي دسترسي پيدا كنند و مبالغ هنگفتي را از حساب بانكي آنها به سرقت ببرند.
يكي از متداول‌ترين روش‌هاي سرقت اطلاعات كارت‌هاي بانكي قربانيان استفاده از يك دوربين بسيار كوچك و ميكروسكوپي است كه كاربردهاي پزشكي داشته و قابليت نصب و تعبيه در قسمتي كه قربانيان رمز كارت خود را وارد مي‌كنند را نيز داراست. مجرمان پس از ضبط و مشاهده رمز ورودي و شماره كارت بانكي قربانيان، قادر خواهند بود از موجودي حساب آن‌ها باخبر شده و مبالغ موردنظر خود را از حساب آن‌ها سرقت كنند.
پيش‌تر نيز دو شركت بزرگ جهان كه خود سازنده دستگاه‌هاي خودپرداز بانكي در جهان به شمار مي‌روند، از روش‌هاي جديد مجرمان سايبري و هكرها خبر داده بودند كه با بهره‌گيري از ابزارهاي جديد قادر خواهند بود به اطلاعات مالي و هويتي مشتريان بانكي دسترسي پيدا كنند و مبالغ موردنظر خود را از آن به سرقت ببرند.
چند ماه پيش بود كه دو شركت ديبولد نيكس دورف و  NCR در ايالات متحده آمريكا اعلام كردند كه هكرها با بهره گيري از ابزار سخت‌افزاري و نرم‌افزاري جديدي مي‌توانند به اطلاعات مالي كاربران هنگام دريافت وجه از خودپرداز، دسترسي پيدا كرده و سپس با چك كردن موجودي حساب آن‌ها، مبالغ هنگفتي را به سرقت ببرند. اين اعلاميه در حالي منتشر شد كه بسياري از دستگاه‌هاي خودپرداز در آمريكا و بسياري از كشورهاي ديگر هك شد و اطلاعات مشتريان بانكي بسياري را افشا كرد و آن‌ها را با مشكلات  و چالش‌هاي كوچك و بزرگي مواجه كرد.
چند سال پيش نيز بسياري از محققان فعال در حوزه امنيت سايبري از حملات سايبري و هك گسترده در اين دستگاه‌هاي خودپرداز بانكي خبر دادند كه هكرها و مجرمان سايبري به‌وسيله نصب نرم‌افزارهاي آلوده به بدافزار توانستند به بالغ بر 20 دستگاه خودپرداز بانكي (ATM) نفوذ كرده و پول و اطلاعات كارت‌هاي اعتباري مشتريان بانك‌هاي موردنظر را به سرقت ببرند.
در پي آن، بسياري از كارشناسان به مشتريان هشدار داده بودند كه از كار كردن با دستگاه‌هاي خودپرداز كه پيغام‌هاي نامرتبط نمايش مي‌دهد، خودداري كنند و موضوع را سريعا به بانك مربوطه و پليس اطلاع دهند.
به نوشته ايسنا، به طور كلي مي‌توان اين‌چنين نتيجه‌گيري كرد با اينكه امنيت دستگاه‌هاي خودپرداز بانكي چندان بالا نيست و ريسك بالايي از لحاظ احتمال هك و نفوذ مجرمان سايبري دارد، با اين حال با توجه به نوع خدمات شبانه‌روزي و قابليت در دسترس بودن آن غيرقابل حذف از شبكه بانكي و سطح شهر است و تنها كاري كه مي‌توان درباره افزايش امنيت سايبري اين دستگاه‌ها و درنهايت امنيت مالي مشتريان انجام داد، آن است كه متخصصان زبده و فعال در حوزه امنيت سايبري و فناوري خيلي زود به زود نرم‌افزارهاي اين دستگاه‌ها را به‌روزرساني كنند و با بررسي‌هاي زودهنگام، مشكلات سخت‌افزاري احتمالي آن را نيز برطرف كنند.