بانك و بيمه : بانك‌هاي فرانسه از دو سال قبل حساب‌هاي ايراني‌ها را بسته اند
پنجشنبه، 19 مهر 1397 - 10:32 کد خبر:54531
بانك و بيمه: رئيس اتاق مشترك بازرگاني ايران و فرانسه گفت: حداقل دو سال است كه بانك‌هاي فرانسوي حساب‌هاي متعلق به ايراني‌ها را مي‌بستند، بنابراين اين موضوع تازه‌اي نيست كه بزرگ‌نمايي شده است.

به گزارش بانك و بيمه ( bima.ir )، مهدي ميرعمادي اظهار كرد: بانك‌هاي فرانسه مدت‌ها قبل از صحبت‌هاي تحريم‌ها، حساب‌هاي ايرانيان را مي‌بستند كه البته بستگي به بانك دارد. بسياري از بانك‌ها حتي زماني كه برجام امضا شده بود هم حساب‌هاي ايراني را مي‌بستند و اين موضوع تازگي ندارد.
وي به ايسنا افزود: حال اگر يك بانك، حسابي را بسته است، نبايد بزرگ‌نمايي شود. همه بانك‌هاي بزرگ اگر شناسايي كنند كه حسابي متعلق به ايراني است، آن حساب را مي‌بندند. اما از بانك‌هاي كوچك اطلاعاتي در دسترس نيست.
ميرعمادي با تاكيد بر اين كه بستن‌ حساب‌هاي بانكي ربطي به تحريم‌هاي جديد ندارد، گفت: بستن حساب ايرانيان  از دوره تحريم‌هاي قبلي آمريكا شروع شده است.
به گفته رئيس اتاق مشترك بازرگاني ايران و فرانسه، تا چهارم نوامبر انتقال پول امكان پذير است. اما از آن تاريخ به بعد به دليل اين كه بانك مركزي هم جزو تحريم‌هاست، قاعدتا انتقال پول سخت خواهد شد؛ لذا بايد صبر كرد تا بسته‌اي كه اروپا براي توافق با ايران در نظر گرفته و هنوز هم رسمي نشده اجرايي شود، آن زمان انتقال پول امكان‌پذير خواهد بود.
وي با اشاره به اينكه توافقي كه قرار است با اروپا شود و همچنين تصويبFATF ، بسيار كمك‌كننده بود، اظهار كرد: بسته پيشنهادي اروپا كه وارد شود، احتمالاً انتقال پول براي تجار شروع خواهد شد. البته سه - چهار ماه زمان مي‌برد تا تمام ضوابط و كارها انجام شود. از جمله اين كه طرف ايراني، خارجي و بانك‌هايي كه قصد كار با دو طرف را دارند، مشخص شوند.
ميرعمادي گفت: شركت‌هايي كه مي‌توانند با ايران فعاليت تجاري داشته باشند جزئي از تحريم‌هاي آمريكا نيستند يا اگر هستند، خودشان پذيرفته‌اند كه با ايران فعاليت داشته باشند و مي‌توانند معاملات تجاري و انتقال پول‌ انجام دهند.
رئيس اتاق مشترك بازرگاني ايران و فرانسه در رابطه با ميزان تجارت اين دو كشور گفت: آمارهايي كه در گمرك براي سال جاري ثبت شده‌اند ملاك نيستند، چرا كه رايزني‌هاي واردات قبلا صورت گرفته و شش - هفت ماه زمان برده تا وارد شده و به گمرك رسيده‌اند؛ لذا بايد صبر كرد و آمار تجاري بين دو كشور طي ساله‌اي ۱۳۹۷ - ۱۳۹۸ را ديد.
در دوازدهمين نشست معاونت امور بين‌الملل اتاق ايران باهدف بررسي چالش‌ها و مشكلات موجود در تجارت با فرانسه در دوره تحريم كه با حضور اعضاي هيات رئيسه اتاق بازرگاني ايران و فرانسه برگزار شد، معاون امور بين‌الملل اتاق ايران با بيان اين نكته كه فرانسه نخستين كشوري بود كه پس از برجام چندين هيات بلندپايه تجاري به ايران اعزام كرد، گفت كه اگر چه پس از خروج آمريكا از برجام عموم شركت‌هاي فرانسوي كه وابسته به همكاري با اين كشور هستند، از ايران خارج‌شده‌اند، اما دولت فرانسه در كنار آلمان و انگليس در تلاش براي حفظ برجام است.
همچنين رئيس اتاق ايران و فرانسه نيز ضمن تشريح وابستگي شركت‌هاي فرانسوي به آمريكا تأكيد كرد: علي‌رغم اين موضوع، مانعي براي فعاليت شركت‌هاي كوچك فرانسوي با ايران وجود ندارد.
علاوه‌ بر اين مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا در هفته‌هاي گذشته اعلام كرده است كه اتحاديه اروپا با همكاري چين و روسيه، مكانيسمي براي تداوم همكاري تجاري و اقتصادي با ايران ايجاد كرد. او در سخنراني خود در سازمان ملل نيز گفته بود در شرايط عملياتي اين بدان معناست كه كشورهاي اروپايي، يك نهاد قانوني براي تسهيل مراودات مالي با ايران ايجاد خواهند كرد كه به شركت‌ها اجازه مي‌دهد روابط خود با ايران را حفظ كنند.