بانك و بيمه : قدرالسهم بانك صادرات فروخته شد
سه شنبه، 18 دی 1397 - 07:49 کد خبر:55206
بانك و بيمه: رئيس اداره‌كل سرمايه‌گذاري و امور شركت‌هاي بانك صادرات از فروش ١٢ شركت غيرابزاري اين بانك خبر داد و گفت: برنامه‌ريزي براي فروش قدرالسهم بانك در ٧ شركت ديگر اين بانك نيز تا پايان سال انجام شده است.

به گزارش بانك و بيمه ( bima.ir )،  بهروز اعتمادي با تاكيد بر اينكه اين بانك همانند سال‌هاي گذشته و در راستاي اجرايي كردن برنامه‌هاي كلان براي اصلاح ساختار مالي بانك، برنامه خروج از بنگاه‌داري را با جديت در دستور كار دارد، گفت: اين بانك به منظور اجراي قانون رفع موانع توليد رقابت پذير و ارتقاي نظام مالي كشور و همچنين به منظور خروج از بنگاه‌داري، فروش سهام خود در شركت‌هاي با موضوع فعاليت غيربانكي را در اولويت برنامه‌ها قرار داده است.

وي افزود: از جمله اقدامات به عمل‌آمده مي‌توان به فروش تمامي قدرالسهم بانك در شركت‌هاي فولاد مباركه اصفهان،كود شيميايي اوره لردگان، پتروشيمي جهرم، پتروشيمي فسا، پالايش‌نفت اصفهان، بيمه سرمد، كارت اعتباري ايران كيش، و فروش ٥١ درصد از سهام شركت انرژي سپهر و بخش اعظمي از سهام شركت‌هاي پتروشيمي گلستان، سيمان سپاهان، پتروشيمي داراب و سرمايه‌گذاري غدير اشاره كرد.
‌رئيس اداره‌كل سرمايه‌گذاري و امور شركت‌هاي اين بانك افزود: بانك صادرات ايران  آمادگي كامل دارد نسبت به فروش تمامي قدرالسهم خود در ساير شركت‌هاي با موضوع فعاليت غيربانكي از قبيل انرژي سپهر، توسعه نيشكر و صنايع جانبي، سرمايه‌گذاري توسعه ساختمان سپهر تهران، سرمايه‌گذاري عمران و توسعه اوج سپهر اصفهان، سرمايه‌گذاري توسعه سپهر فارس، خدمات نوين گردشگري سپهر جم و توسعه سپهر ماندگار خراسان در سال جاري اقدام كند.
اعتمادي خاطر نشان كرد: هرچند براي فروش اين دسته از شركت‌ها پيشرفت‌هاي خوبي حاصل شده ليكن در صورت عدم فروش مستقيم شركت‌هاي ياد شده، برنامه براي انتقال آنها به گروه مالي سپهر صادرات در قالب يك هلدينگ تخصصي مالي به منظور عرضه در بازار فرابوس ايران تا پايان سال به صورت همزمان دنبال مي‌شود.
بنا براين گزارش، بانك صادرات ايران همچنين در عمل به قانون ياد شده، از آغاز اجرايي شدن آن در سال ٩٤ تاكنون نزديك به هزار رقبه از املاك مازاد خود را فروخته كه گام مهمي در خروج از بنگاه‌داري برداشته است. در اين راستا، طي سال ٩٤ در حدود ١٠٣ رقبه، سال ٩٥ نزديك به ١٤٧ رقبه، سال ٩٦ حدود ٤١١ رقبه ملك مازاد و در ٩ ماهه اول سال جاري، ٣٢٨ رقبه ملك مازاد واگذار كرده كه به اين ترتيب به بخش عمده‌اي از تكاليف خود در عمل به قانون مورد اشاره عمل كرده است.