بانك و بيمه : خبر جديد براي مشمولان سهام عدالت
چهارشنبه، 19 دی 1397 - 07:20 کد خبر:55218
بانك و بيمه: مبلغ سود سهام عدالت مشمولاني كه شماره شباي تاييد شده در سامانه اين سهام ندارند، به حساب بستانكاري آنها منظور مي‌شود.

به گزارش بانك و بيمه ( bima.ir )،طرح سهام عدالت در حالي از سال ۱۳۸۵ تا كنون در حال اجرا است كه بر اساس آن از محل سود سهام تخصيص يافته به مشمولان، اقساط اين سهام طي مدت ۱۰ سال تسويه شده است.
بر اين اساس، از سال گذشته و با پايان يافتن مهلت تسويه اقساط سهام عدالت، سود اين سهام به‌صورت نقدي به مشمولان در حال پرداخت است.
در اين راستا در سال‌جاري نيز با پايان يافتن فصل مجامع سال ۱۳۹۶ شركت‌ها، چند هفته‌اي است كه واريز سود سهام عدالت مربوط به سال مالي ۹۶ شركت‌هاي سرمايه‌پذير به حساب مشمولان آغاز شده است.
در اين خصوص سازمان خصوصي‌سازي پس از وصول سود مصوب شركت‌هاي سرمايه‌پذير و محاسبه مبلغ سود هر مشمول، نسبت به واريز آن به شماره شباي تاييد شده در سامانه سهام عدالت اقدام مي‌كند. اين در شرايطي است كه مبلغ سود مشمولاني كه شماره شباي تاييد شده در سامانه سهام عدالت ندارند به حساب بستانكاري آنها منظور مي‌شود.
اين گزارش مي‌افزايد: به استناد مصوبه شوراي عالي اجراي سياست‌هاي كلي اصل ۴۴ قانون اساسي آخرين مهلت ثبت شماره شبا پايان مهرماه ۱۳۹۷ تعيين شده بود كه با توجه به اين كه تا كنون بيش از ۶.۵ ميليون نفر از مشمولان سهام عدالت اقدام به ثبت شماره شباي خود در سامانه سهام عدالت نكرده‌اند، اين مهلت تمديد شده و در حال حاضر قابليت ثبت شماره شبا در اين سامانه به نشاني www.samanese.ir فراهم است.
نكته قابل بيان ديگر در اين زمينه اين است كه آيا امكان تغيير شماره شباي ثبت شده در سامانه وجود دارد؟ در پاسخ به اين پرسش بايد گفت در شرايط عادي امكان تغيير شماره شباي بانكي مشمولين وجود ندارد؛ و صرفاً در صورت بستن حساب بانكي قبلي، ارسال يك دوره پرداخت سود به حساب مذكور و اعلام بانك عامل مبني بر عدم امكان واريز وجه به حساب مورد نظر مشمولان، سامانه سهام عدالت امكان ثبت شماره شباي جديد براي مشمولان را فراهم مي‌كند.