بانك و بيمه : ايران به نشست FATF دعوت نشد
چهارشنبه، 24 بهمن 1397 - 07:36 کد خبر:55527
بانك و بيمه: نشست دوره‌اي FATF روز يكشنبه آينده۲۸بهمن برگزار مي‌شود و در آن وضعيت پيوستن ايران به بحث گذارده مي شود.

به گزارش بانك و بيمه ( bima.ir )،قرار است در اين جلسه در پاريس نسبت به تعيين تكليف تعليق ايران از ليست سياه تصميم‌گيري شود.
اين در حالي است كه عضويت در كنوانسيون مبارزه با جرايم سازمان‌يافته فراملي( پالرمو) و كنوانسيون مقابله با تامين مالي تروريسم(CFT) در كش وقوس تصميم مجلس،شوراي نگهبان و مجمع تشخيص مصلحت نظام مانده و از مجموع لوايح چهارگانه اي كه براي پيوستن به FATF لازم است فقط 2قانون "اصلاح قانون مبارزه با پولشويي" و "اصلاح قانون مبارزه با تأمين مالي تروريسم" تصويب شده است.
 قرار بود مجمع تشخيص مصلحت در تاريخ 6 بهمن عضويت ايران را بررسي كند،اما جلسه بدون نتيجه ماند و به جلسه دوهفته بعد موكول شد كه بدليل برخورد با تعطيلات، احتمالا در جلسه شنبه 27 بهمن بررسي خواهد شد؛ يعني تنها يك روز قبل از اجلاس پاريس.
گفته مي شود حتي اگر پالرمو نيز در جلسه 27بهمن تصويب شود،CFT كه همچنان در مجلس تحت بررسي است، دست كم تا مدتها به طول خواهد انجاميد. بخصوص كه لايحه بودجه سال آينده در دستور كار مجلس قرار دارد و عملا فرصت براي بررسي CFT كاملا محدود است.
تلاشهاي مخالفان اف اي تي اف در مجمع تشخيص و فشارها و تلاشهاي بيروني براي عدم تصويب آن و نيز برگزاري جلسات مجمع تشخيص پشت درهاي بسته ،بر ابهامات تصميم گيري افزوده است.
خبرهاي رسيده به خبرآنلاين حكايت از آن دارد كه از ايران براي شركت در جلسه دوره اي اف اي تي اف در پاريس دعوت نشده و اصطلاحا مذاكره FACE TO FACE با ايران انجام نخواهد شد و تصميمات بدون حضور هيچ نماينده اي از كشورمان اتخاذ مي گرددد.