بانك و بيمه : كاهش ميزان بدهى‌هاى بانكى در سال٩٧
دوشنبه، 2 اردیبهشت 1398 - 08:32 کد خبر:55902
بانك و بيمه: قائم‌مقام بانك مركزي گفت: در سال٩٧ با تحولات نظام پولى و ارزى ديديم كه بانك مركزى توانست ثبات نسبى در بازار ارز ايجاد كند.

به گزارش بانك و بيمه ( bima.ir )،اكبر كميجاني صبح امروز (دوشنبه) و در مراسم افتتاحيه دوازدهمين نمايشگاه بورس، بانك و بيمه اظهار داشت: يكي از مولفه هاي مهم بدهي بانك ها است كه به دلايل مختلف افزايش يافته بود. با اقدامات صورت گرفته بدهي بانك ها كه در پايان مهرماه ۹۷ به ۱۸۲ هزار ميليارد تومان رسيده بود، در پايان بهمن ماه سال گذشته به ۱۶۶ هزار ميليارد تومان رسيد.
به گفته وي، حمايت از توليد، اشتغال از آغاز دولت يازدهم يكي از جهت گيري هاي بانك ‌مركزي بود و منابع بانكي عمدتا صرف سرمايه در گردش شد و سياست هاي كنوني بانك‌ مركزي حول اين سياست است.
كميجاني تاكيد كرد: اقتصاد ما بانك محور است و عمده تامين مالي بر عهده سيستم بانكي است و بايد تمركز نظام بانكي بر تامين مالي بنگاه هاي كوچك و متوسط و بنگاه هاي بزرگ بر عهده بازار سرمايه باشد.
وي با اشاره به اينكه بازارهاي مالي در تحقق اهدافي از جمله رشد اقتصادي سهم زيادي دارند، گفت: اما اينكه اين بازارها تا چه ميزان در تامين مالي ايفا نقش ايفا كنند، به شفافيت و فراهم بودن بسترهاي لازم براي دسترسي به اطلاعات از يكسو و از سوي ديگر به توسعه بازار مالي و ايجاد ثبات در اقتصاد كلان ارتباط دارد.
كميجاني افزود: بانك مركزي در سال هاي اخير با رعايت قوانين و مقررات سعي در ايجاد فضايي شفاف و سازگاري و انطباق با استانداردهاي بين المللي از جمله IFRS و استاندارد سازي صورت هاي مالي بانك‌ها داشته است.
قائم مقام بانك مركزي با بيان اينكه در سال ۹۷ نيز شاهد تحولاتي در بازار پولي و ارزي بوديم، ادامه داد: تلاش بانك مركزي در جهت ثبات در بازار ارز بود اما در كنار اين اقدامات در بعد ريالي و حمايت از توليد و اشتغال نيز اقداماتي انجام شد.
كميجاني درباره اين اقدامات توضيح داد: بانك ‌مركزي با هدايت جريانات ريالي و كاهش سقف تراكنش ۵۰ ميليون توماني در كارت هاي بانكي و ساماندهي چك هاي تضميني توانست حجم زيادي از عمليات سوداگري در بازار ارز را سر و سامان دهد. وي ادامه داد: همچنين بانك مركزي با بررسي هاي متعدد دستورالعمل سپرده گذاري مبتني بر ارز را تصويب كرد كه به زودي اجرايي خواهد شد.
عضو هيات عامل بانك مركزي تصريح كرد: در عين بازگشت تحريم ها، با انباشت نقدينگي در سال هاي گذشته مواجه بوديم به شكلي كه نقدينگي در ۱۲ ماه منتهي به بهمن ۹۷، به يك هزار و ۸۳۰ هزار ميليارد تومان رسيد كه نسبت به بهمن سال ۹۶ يك دهم درصد كاهش داشت.
قائم قام بانك مركزي كنترل تورم، ساماندهي اضافه برداشت بانك ها را از ديگر اقدامات بانك عنوان كرد و افزود: پس از اقدامات كارشناسي صورت گرفته، دستورالعمل عمليات بازار باز طي هفته هاي اخير از سوي شوراي پول و اعتبار تصويب شد كه يكي از ابزارهاي مهم در بازارهاي پولي است. وي ادامه داد: اين دستورالعمل علاوه بر گسترش خريد و فروش اسناد، اضافه برداشت بانك ها را نيز كاهش خواهد داد.