بانك و بيمه : توضيح درباره مفهوم تورم
سه شنبه، 3 اردیبهشت 1398 - 05:00 کد خبر:55907
بانك و بيمه: رييس مركز آمار ايران گفت: آمار تورم نشان دهنده تغييرات قيمت مجموعه‌اي از كالاها به طور ميانگين است و ميزان گراني كالا را نشان نمي‌دهد.

به گزارش بانك و بيمه ( bima.ir )، اميدعلي پارسا رييس مركز آمار ايران با بيان اينكه علت استفاده از دو عدد براي اعلام تورم، محاسبه بر مبناي دو فاصله زماني است، اظهار داشت: تغيير شاخص كل فروردين امسال نسبت به فروردين سال قبل ٥١.٤ درصد است و معني آن اين است كه خانوارها ٥١.٤ درصد بيشتر از فروردين پارسال براي خريد يك "مجموعه كالا و خدمات يكسان" پرداخت كرده اند، اما نرخ تورم در ۱۲ ماه اخير حدود ۳۱ درصد است كه البته رقم بالايي است. پارسا افزود: اين اعداد ميانگين است، درست مثل دانش آموزي كه ممكن است نمره تك داشته باشد، اما در درس‌هاي ديگر نمره بهتري گرفته باشد.
وي با اشاره به ارقام اعلام شده براي برخي از كالاها گفت: ما در كنار افزايش ۴۵۰ درصد براي پياز و افزايش ۲۲۰ درصد براي رب كاهش ۳۰ درصد براي ليمو ترش داشتيم و مجموع و ميانگين اين اعداد و ارقام مشابه آن‌ها بايد در آمار ما محاسبه شود. پارسا گفت: اگر هموطنانمان اعداد و ارقام مربوط به زندگي روزانه خود را نيز به همين روش جمع و تفريق كنند، به آمار ما مي‌رسند.
رييس مركز آمار با انتقاد از برخي نظرات درباره ابهام در درست بودن ارقام، گفت: من تاكيد مي‌كنم كه اين ارقام درست است و به عنوان رئيس مركز آمار بايد به مردم و محققان اين اعتماد را بدهيم كه اين ارقام صحيح است.
پارسا ادامه داد: البته ما نمي‌توانيم ادعا كنيم كه اين رقم در همه نقاط كشور يكسان است، چرا كه ما به همه فروشگاه‌ها يا مناطق مراجعه نكرده ايم، بلكه بر اساس معيارها و روش‌هاي علم آمار عمل كرده ايم و ميانگين‌ها را محاسبه و ارائه كرده ايم.
وي گفت: همان آمار مربوط به گراني كه برخي كارشناسان مي‌گويند هم در مركز آمار تهيه و ارائه مي‌شود و اگر كسي بخواهد مي‌تواند حتي ميزان افزايش قيمت نوشيدني به خصوصي را دريافت كند.
رييس مركز آمار با ارائه جداولي از ارقام مربوط به مواد غذايي تصريح كرد: ما ابايي از اينكه افزايش قيمت مثلا ۴۵۰ درصدي يك كالا را اعلام كنيم نداريم. پارسا با اشاره به اينكه رقم مربوط به افزايش اجاره خانه به طور متوسط ۲۵ درصد است افزود: اين رقم در نقاط مختلف كشور و حتي مناطق مختلف تهران متفاوت است و رقم اعلام شده، آمار ميانگين است. به عنوان مثال در سيل اخير حدود نيم درصد مردم همه دارايي خود را از دست دادند، اما اين نيم درصد در مقابل همه مردم كشور رقم بالايي نيست.