بانك و بيمه : براي خريد مسكن عجله نكنيد
چهارشنبه، 4 اردیبهشت 1398 - 07:54 کد خبر:55922
بانك و بيمه: فعلا مسكن بي قيمت است، براي خريد عجله نكنيد؛ اين توصيه اي است كه برخي فعالان بازار به خريداراني مي كنند كه به دنبال خانه هستند .


به گزارش بانك و بيمه ( bima.ir )،در حالي كه بازار مسكن در ركودي سخت و سنگين فرو رفته است، قيمت ها از آخرين هفته اولين ماه سال بناي افزايش در بازار را گذاشته است.
 رشد قيمت‌ها در حالي اتفاقا افتاد كه سال گذشته به طور متوسط قيمت هر متر مربع واحد مسكوني در تهران بيش از ۱۲۰ درصد افزايش را تجربه كرد. حالا خانه هايي كه در مناطق متوسط تهران قرار دارند كم كم ميلياردي شده اند. قيمت هر متر مربع واحد مسكوني در تهران از مرز يازده ميليون تومان عبور كرده است. اين بدان معناست كه بخش مهمي از تقاضاي بالقوه امكان تبديل شدن به تقاضاي بالافعل را دارا نيستند.
 با اين حال برخي فعالان بازار مي گويند قيمت مسكن در روزهاي اخير بار ديگر بناي افزايش را گذاشته است. اين افزايش در واحدهاي متراژ كوچك در مناطق متوسط و ضعيف تهران بيشتر مشهود است. به عبارت ديگر واحدهاي ۴۰ متري كه پيش از پايان سال گذشته قيمتي در حدود ۴۰۰ ميليون تومان داشت، امروز به قيمتي بيش از ۴۸۰ ميليون تومان نيز مشتري دارد اما خريداران از فروش ابا دارند، همين مساله سبب شده است قيمت‌ها در بازار رو به افزايش بگذارند چرا كه توازن عرضه و تقاضا به هم ريخته است.
وي تاكيد كرد: در هفته هاي اخير ركود بيشتر ناشي از انصراف مكرر مالكان از فروش واحدهاي مسكوني است چرا كه مشتري اتفاقا بيش از سال هاي گذشته در حال پرس وجوست.
 
مالكان راضي نيستند
 ابهامات موجود سبب شده است بسياري از مالكان با ترديد به فروش خانه‌هايشان اقدام كنند.  طبق اعلام برخي فعالان بازار مسكن غالبا كساني خانه‌هايشان را مي فروشند كه در قبال اين فروش خريدي انجام داده باشند در غير اين صورت پشيماني بالاست و اغلب راضي به انعقاد قرارداد نمي‌شوند.
 مصطفي قلي خسروي، رييس اتحاديه مشاوران املاك نيز مي‌گويد ماجراي گراني خانه از يك سو به ابهامات مالكان بر مي‌گردد و از سوي ديگر سايت‌هايي كه رايگان آگهي درج مي كنند به اين فضا دامن زده‌اند و هر كسي هر قيمتي كه دلش مي خواهد را پيشنهاد مي‌دهد.
 او تاكيد كرد: نبايد در اين فضا جوگير شد و هيجاني اقدام كرد، به هر حال لازم است با تامل بيشتري خريداران دست به خريد بزنند و با جستجو واحدهايي را از مشاوران واقعي دريافت كنند.
 
 بازار يكپارچه خريدار است
به نوشته خبرآنلاين،  يكي از فعالان بازار در خيابان وليعصر مي گويد: اغلب كساني كه به دبنال خريد بودند، غالبا به مناطق پايين تر رفته اند و همين مساله سبب شده است امسال افزايش قيمت در مناطق پايين تر تهران كه رشد كمتري را داشتند، مشهود شود.
 وي اضافه كرد: با اين حال فروشندگان به دليل ابهاماتي كه نسبت به آينده قيمت مسكن دارند كمتر دست به فروش مي زنند. او در توضيح علت اين ماجرا گفت: برخي معتقدند ابلاغ افزايش سقف تسهيلات وام مسكن خود عامل افزايش قيمت در شرايط كنوني است و برخي ديگر نيز دائم شايعه مي كنند وام قرار است به سيصد ميليون تومان برسد.
 به گفته وي فعلا بازار مسكن تحت تاثير شايعات سنگيني است و همين امر سبب شده است كسي تمايلي به فروش نداشته باشد.