بانك و بيمه : بانك‌مركزي از حساب‌ها صيانت مي كند
دوشنبه، 23 اردیبهشت 1398 - 06:43 کد خبر:56049
بانك و بيمه: مديرگروه بانكداري الكترونيك پژوهشكده پولي و بانكي با تاكيد بر تلاش بانك‌مركزي براي صيانت از حساب‌ مردم، گفت: مردم نگران يكم خرداد نباشند اين تاريخ خط قرمزي براي بانك‌ها است.

به گزارش بانك و بيمه ( bima.ir )، ، نيما امير شكاري درباره رمز دوم يكبار مصرف، به ايبِنا اظهار داشت: بيش از دو دهه است كه در ايران براي خريد از سيستم‌هاي پرداخت كارتي استفاده مي‌شود كه شامل دو شكل متفاوت است.

وي افزود: دسته اول خريدهايي است كه از كارت بانكي فيزيكي براي خريد استفاده مي‌شود و رمز چهار رقمي اول لازم است و با مراجعه به دستگاه‌هاي كارتخوان و عابر بانك‌ها تراكنش انجام مي‌شود.
مديرگروه بانكداري الكترونيك پژوهشكده پولي و بانكي، افزود: دسته دوم هر نوع خريدي است كه نياز به اطلاعات كارت و رمز دوم است مثل خريدهاي آنلاين، پرداخت قبوض با استفاده از اپليكشين‌ها و... كه اين رمزها به دليل ايستايي از امنيت بسيار پاييني در فضاي اينترنت برخوردار هسستند.
 
اقدام بانك مركزي براي صيانت از حساب مشتريان
امير شكاري ادامه داد: بر همين اساس بانك مركزي براي جلوگيري از سواستفاده هكرها و صيانت از اطلاعات مردم، اقدام به ايجاد رمز دوم يكبار مصرف كرد. به گونه اي كه براي هر تراكنش آنلاين، بايد رمز دوم جديد دريافت و در مدت زمان معين كه ۶۰ تا ۱۸۰ ثانيه اعلام شده، تراكنش خود را انجام دهد.
به گفته وي، روش‌هاي متفاوتي در دنيا براي جلوگيري از كلاهبرداري و كاهش مشكلات دارندگان كارت‌هاي بانكي وجود دارد اما در شرايط فعلي بهترين راه در ايران، ايجاد رمز دوم يكبار مصرف براي كارت‌هاي بانكي است.
اين كارشناس حوزه بانكداري الكترونيك با تاكيد بر اينكه روش‌هاي مختلفي براي ارائه و صدور رمز دوم يكبار مصرف وجود دارد، گفت: بانك مركزي انتخاب روش را بر عهده بانك‌ها گذاشته و تنها زمان بندي بين ۶۰ تا ۱۸۰ ثانيه را براي آنها تعيين كرده است.
اميرشكاري درباره تعيين زمانبندي بانك مركزي، اظهار داشت: همچنين بانك مركزي تاريخ يكم خردادماه را آخرين مهلت بانك‌ها براي ارائه اين سرويس عنوان كرده و خط قرمزي براي بانك‌ها و تجهيز سرويس‌هاي خود به اين روش جديد است و مردم نگراني از اين زمانبندي نداشته باشند.