بانك و بيمه : توصيه‌هاي طلايي سال ۹۸
دوشنبه، 30 اردیبهشت 1398 - 07:30 کد خبر:56076
بانك و بيمه: حسين عبده‌تبريزي مهم‌ترين هدف بنگاه‌ها در سال جاري را حفظ توليد موجود و پرهيز از مقروض‌كردن بنگاه‌ها دانست.

به گزارش بانك و بيمه ( bima.ir )،اين كارشناس ارشد حوزه مالي، سرمايه‌گذاري در ارز را پذيرش بازده با درصد صفر دانست و با به‌كارگيري اصطلاح «توهم پولي» تاكيد كرد در شرايط تورمي، بسياري ممكن است افزايش قيمت‌هاي پولي را با رشد واقعي اشتباه بگيرند. عبده‌تبريزي احتمال جهش‌هاي قيمتي در بازار «مسكن» را نيز كم دانست و خطاب به سازندگان اين حوزه گفت كه در سال جاري حداكثر به اندازه نرخ تورم توقع داشته باشند. پيش‌بيني عبده از بازار سهام در سال ۹۸، افزايشي بود و براي افراد غيرحرفه‌اي سرمايه‌گذاري در صندوق‌هايي با تاريخچه‌ عملكرد مطلوب را توصيه كرد.

 
 
با توجه به شرايط حاضر اقتصادي، آيا مي‌توان توصيه طلايي به فعالان اقتصادي داشت؟ عبده‌تبريزي در اين باره معتقد است به‌دليل مشكلات اقتصادي، از زاويه تصميم بهينه براي يك شركت، حفظ توليد موجود ضرورت دارد و همين موضوع بايد هدف سال جديد باشد. اين كارشناس ارشد حوزه مالي توضيح داد: «البته اين حرف‌ها به اين معني نيست كه از فرصت‌هاي جديد استفاده نكنيم و كارها را توسعه ندهيم، بلكه منظور اين است كه شركت را درگير طرح‌هاي دور و دراز نكنيم و اگر خود را در سال ۹۸ كه سال دشواري است مقروض كنيم، شايد به نفع بنگاه نباشد.» او با بيان اينكه سال ۹۸ به دليل جدي‌شدن تحريم‌ها و به مشكل‌خوردن فروش نفت سالي سخت براي اقتصاد است، افزود: «احتمالا بودجه سال جاري و موضوع پرداخت‌ها با مشكل روبه‌رو خواهد شد و با وجود اين مشكلات، حفظ شرايط موجود و سطح توليد كنوني، بسيار پراهميت است.»
از نظر عبده‌تبريزي پيشرفت و رشد را در سال جاري نمي‌توان با شاخص ريالي سنجيد؛ زيرا قيمت‌ها در حال افزايش است و اين مي‌تواند ما را دچار توهم پولي كند. او معتقد است كه بايد با قبول واقعيت‌ها، حفظ سرمايه خود و ديگران را در اولويت نخست قرار دهيم. اين كارشناس ارشد حوزه مالي، خريد دلار در سال جاري را مترادف با بازده صفر معني كرد و گفت: «شايد در بعضي موارد قيمت‌ها دوبرابر شوند؛ اما در واقعيت رشدي صورت نگرفته باشد.» عبده‌تبريزي با هشدار درباره عواقب تصميمات اشتباهِ ناشي از اين توهم پولي، اضافه كرد: «مبناي تصميم‌گيري‌ها بايد متغيرهاي حقيقي باشد زيرا به واقعيت نزديك‌تر است. مبنا قراردادن متغيرهاي حقيقي به‌جاي ارقام ريالي و پولي در شرايط تورمي كنوني ضرورت دارد.» اين كارشناس ارشد حوزه مالي با يادآوري مزيت‌هاي نسبي صادراتي ايران همچون انرژي ارزان نسبت به ساير رقبا، توسعه صادرات در كشورهاي همسايه را يكي از موارد قابل بررسي در سال‌جاري دانست.
 
 بررسي احتمال جهش قيمتي در بازار مسكن
عبده‌تبريزي امكان وقوع دوباره جهش‌هاي قيمتي در بازار مسكن در سال‌جاري را كم دانست و گفت: «در صورت رخ ندادن اتفاقات خيلي خاص، احتمال جهش قيمتي مسكن در سال ۹۸ كم است. دلايل ثبات قيمتي در سال‌جاري را مي‌توان عدم امكان افزايش تسهيلات مسكن در شرايط تورمي، عدم توانايي خريد مسكن به‌ويژه در شهرهاي بزرگ و دور از دسترس‌بودن قيمت‌هاي بالا براي خيلي از اقشار جامعه دانست.» اين كارشناس ارشد مالي همچنين درباره عواملي كه ممكن است باعث افزايش قيمت مسكن شود، افزود: «يكي از عواملي كه مي‌تواند باعث افزايش قيمت مسكن شود همان جريان سفته‌بازي است كه البته بعد از چند دوره و كاهش مقدار تقاضا تداوم اين امر ممكن نيست و احتمالا افزايش قيمت نيز تحت‌تاثير اين عامل پايدار نخواهد بود.»
عبده‌تبريزي افزايش قيمت در برخي نقاط خاص مانند شمال شهر تهران را معلول محدوديت‌هاي طبيعي آن منطقه دانست كه جدا از روند عمومي حوزه مسكن است و نمي‌تواند مبنايي براي تصميم‌گيري سازندگان باشد. اين كارشناس ارشد مالي پتانسيل حركت قيمتي در سال ۹۸ را محدود دانست و توضيح داد: «به هر حال مسكن و ساختمان در شرايط كنوني مي‌تواند ارزش پول را حفظ كند. با توجه به محدوديت تقاضا و عدم توانايي پرداخت وام توسط بانك‌ها، ساختن واحدهاي با متراژ متوسط هدفي مناسب براي سازندگان اين حوزه است.»
او تاثير شرايط ويژه بازار در حوزه مسكن را اندك ارزيابي كرد و گفت: «شرايط سياسي و اجتماعي ممكن است باعث ركود شديد يا جهش شديد شود، اما سازندگان اين بخش بايد تمركز خود را بر بعضي حوزه‌هاي خاص اين بازار بگذارند كه تقاضا در آنها وجود دارد. به‌عنوان مثال در ساخت‌وساز تجاري به دليل عرضه زياد سازندگان بايد احتياط كنند و پيش‌فروش واحدها مي‌تواند از ريسك سازندگان در اين حوزه بكاهد.» از نظر عبده‌تبريزي، اكنون سازندگان مي‌توانند وارد بخش «بازسازي» شوند، زيرا امكان تخريب خيلي از ساختمان‌هاي قديمي و ساخت و ساز از صفر وجود ندارد، در حالي كه ارتقاي واحدها روندي روبه رشد داشته است. او به سرمايه‌گذاران توصيه كرد كه در سال‌جاري حداكثر به اندازه «نرخ تورم» توقع داشته باشند.
 
بهترين مكان براي سرمايه‌گذاري
عبده‌تبريزي معتقد است كه احتمالا روند بازار سهام در سال‌جاري افزايشي است. اين كارشناس ارشد مالي، براي افراد غيرحرفه‌اي، سرمايه‌گذاري در صندوق‌هايي كه در سال‌هاي اخير عملكرد مطلوبي داشته‌اند را تصميمي مناسب دانست. او در جمع‌بندي چشم‌انداز كلي بازارها در سال ۹۸، بازار سهام را پيشروتر از بازار مسكن دانست و گفت: «مهم‌ترين ابهام بازار سهام در سال ۹۸، با توجه به تشديد فشارهاي آمريكا، اين است كه شركت‌ها چقدر موفق به صادرات و برگرداندن عوايد حاصل از آن مي‌شوند.» او ادامه داد: «به‌عنوان مثال در بورس گروه‌هايي مانند پتروشيمي، معدن و به‌صورت كلي شركت‌هايي كه به دلار مربوط هستند، اگر نتوانند منابع حاصل از صادرات را پس بگيرند با مشكلاتي روبه‌رو خواهند شد و سرمايه‌گذاران بايد به اين موارد توجه كنند.» به عقيده عبده‌تبريزي، بخش‌هاي خصوصي و نيمه‌خصوصي راه‌هاي جمع‌آوري منابع در دوران تحريم را كم‌وبيش ياد گرفته‌اند و دولت بايد فرآيندهاي اين عمليات را تسهيل كند. وي به‌صورت كلي موضوع مهم در بازار «سهام» را موضوع «صادرات» و موضوع مهم در بازار «مسكن» را «قدرت خريد پايين مردم» بيان كرد.
او با بيان اينكه اگر دولت موفق به كنترل نقدينگي شود و ديگر شاهد تورم و افزايش قيمت‌ها نباشيم، سودهاي پايين مانند ۳ يا ۴ درصد هم سودهايي خوب هستند، افزود: «اگر ريال بتواند خودش را تثبيت كند سود ۴ درصدي هم سود خوبي به‌شمار مي‌آيد.» اين استاد دانشگاه در مورد بازار ارز و طلا نيز تاكيد كرد: «در هيچ‌جاي دنيا مردم در جايي سرمايه‌گذاري نمي‌كنند كه بازه‌ آن صفر درصد است اما مردم به ناچار و براي حفظ قدرت خريد خودشان مجبور به خريد ارز مي‌شوند و اگر بدانند در حوزه‌هاي ديگر سود حقيقي وجود دارد از سرمايه‌گذاري در اين بخش منصرف خواهند شد.»