بانك و بيمه : كاهش دو هزار توماني دلار تنها در چند روز
سه شنبه، 31 اردیبهشت 1398 - 09:06 کد خبر:56081
بانك و بيمه: رييس كل بانك مركزي، با بيان اينكه مردم نبايد وارد بازار ارز شوند چرا كه ممكن است متضرر شوند، گفت:ذخاير كافي ارز در كشور وجود دارد و بانك مركزي هر زماني اراده كند وارد بازار مي‌شود، كما اينكه گاهي وارد اين بازار شده و نتيجه را تغيير داده است.

به گزارش بانك و بيمه ( bima.ir )،  عبدالناصر همتي با بيان اينكه سال 98 حدود 18.7 ميليارد دلار ارز صادراتي به كشور بازگشته است،گفت: طي دو ماه گذشته نيز روند بازگشت ارز صادراتي به كشور خوب بوده و يك مولفه به نام واردات در برابر صادرات به اين بخش اضافه شده كه براين اساس صادركنندگان مي‌توانند ارز خود را براي وارداتي كه ثبت سفارش شده اختصاص دهند.

رئيس كل بانك مركزي، با اشاره به صدور بخشنامه امروز بانك مركزي درباره سياست‌هاي ارزي سال 98 اين بانك در برابر صادركنندگان، افزود: در اين بخشنامه پيش‌بيني شده كه پتروشيمي‌ها عمده، صادركنندگان غيرنفتي هستند، بتوانند حداقل 60 درصد از ارز خود را در سامانه نيما عرضه كنند و مابقي نيز به خود آنها اختصاص يابد، چرا كه خودشان به واردات تجهيزات احتياج دارند.
 
صادركنندگان بايد حداقل 50 درصد صادرات خود را در سامانه نيما عرضه كنند
وي ادامه داد: همچنين در بخشنامه امروز بانك مركزي تأكيد شده كه مابقي صادركنندگان براي اينكه تسهيلات بيشتري در اختيارشان قرار گيرد، بايد حداقل 50 درصد صادرات خود را در سامانه نيما عرضه كرده و مابقي آن را مي‌توانند به صورت اسكناس وارد كشور يا به صورت واردات در برابر صادرات توسط خود يا ديگران اختصاص دهند و دليل اصرار بانك مركزي براي عرضه اين ارز در سامانه نيما به اين دليل بوده كه اين سامانه منبع تأمين كالاهاي اوليه و اساسي كشور، مواد اوليه كارخانه‌ها، مواد واسطه‌اي و كالاهاي ضروري است.
همتي با اشاره به اينكه به دليل اعمال تحريم‌ها، هزينه‌ معاملاتي و تخفيفاتي برخي صادركنندگان در خارج از كشور افزايش يافته است، تأكيد كرد: بر اين اساس مصوب شده كه هر صادركننده بر مبناي پايه صادراتي گمرك، 80 درصد ارز را به كشور بازگرداند و 20  درصد مابقي از آن كم مي‌شود كه اميدوارم با اين حركت سال جاري نسبت به سال گذشته شرايط بهتري تجربه شود.
 
 ارز 40 و 50 هزار توماني در ايران رويايي بيش نبود
رئيس كل بانك مركزي با بيان اينكه در حال حاضر كشور قله مقاومت را رد كرده و شرايط خوبي را سپري مي‌كند، افزود: تلاش دشمنان شكست خورده اما هنوز فشارها ادامه دارد، البته اين فشارها نمي‌تواند تأثيري در كشور داشته باشد، چرا كه دشمنان زماني از ارز 40 و 50 هزار توماني سخن مي‌گفتند، اما اين اظهارات رويايي بيش نبود و طي ماه‌هاي آينده ثبات بيشتري در كشور حاكم شده و آينده خوبي در انتظار اقتصاد ايران است.
وي با اشاره به اينكه اقشار متوسط رو به پايين جامعه تحت فشار هستند، ادامه داد: تمام تلاش دولت اين بوده كه فشار تورمي به اين اقشار را كاهش دهد و در اين راستا دنبال راهكارهايي بوده تا از ميزان اين فشارها كاسته شود.
 
بسياري از نوسانات بازار ارز سياسي است
همتي با تأكيد بر اينكه بسياري از نوسانات بازار ارز سياسي است، تصريح كرد: مردم نبايد وارد اين بازار شوند چرا كه ممكن است متضرر شوند. ظرف اين دو هفته قيمت ارز حدود دو هزار تومان كاهش يافته است، بنابراين توصيه مي‌شود مردم با توجه به متغيرهاي سياسي تأثيرگذار در بازار ارز وارد آن نشوند.
 
ذخاير كافي ارزي در كشور وجود دارد
وي افزود:ذخاير كافي ارزي در كشور وجود دارد و بانك مركزي هر زماني اراده كند وارد بازار مي‌شود، كما اينكه گاهي وارد اين بازار شده و نتيجه را تغيير داده است.
 
حدود 6 ميليارد دلار ارز در دو ماه ابتدايي سال جاري براي كالاها تأمين شده است
همتي با بيان اينكه حدود 6 ميليارد دلار ارز در دو ماه ابتدايي سال جاري براي كالاها تأمين شده است، افزود: حدود 3 ميليارد دلار از اين ارز به كالاهاي اساسي و دارو اختصاص يافته كه اين كالاها اعم از برنج، روغن، نهاده‌هاي دامي، دارو و تجهيزات پزشكي بوده و بانك مركزي پول آن را پرداخت كرده است.
رئيس كل بانك مركزي،گفت: بانك مركزي اين توان را دارد كه ظرف دو ماه 6 ميليارد دلار ارز تأمين كند و اگر صادركنندگان در اين بخش به دولت كمك كنند مي‌توانيم با سرعت بيشتري دوران تحريم‌ها را پشت سر بگذاريم.