بانك و بيمه : ماجراي علامت دلار چيست؟
چهارشنبه، 29 خرداد 1398 - 07:31 کد خبر:56093
بانك و بيمه: باوجود حضور علامت دلار در همه‌ جا، منشأ اين علامت هنوز مشخص نيست. علامت دلار در ميان تأثيرگذارترين علائم دنيا قرار دارد كه حاكي از چيزي بيشتر از پول رايج آمريكاست.

به گزارش بانك و بيمه ( bima.ir )، اين علامت اختصاري رؤياي آمريكايي و تمام مصرف‌گرايي و اصلاحاتي است كه همراه آن حضور دارد، تمام مفاهيمي كه نشان‌دهنده آرزوهاي آفتابي، طمع و سرمايه‌داري حاكمانه است.

از اين علامت در كد نويسي‌هاي كامپيوتري هم استفاده‌هاي زيادي مي‌شود و در دنياي ارتباطات آنلاين هم ايموجي با چشماني خيره شده طراحي‌شده كه روي زبانش نماد دلار قرار دارد. همانطور كه در ابتداي مطلب هم گفته شد، باوجود حضور علامت دلار در همه‌جا، منشأ اين علامت هنوز مشخص نيست.البته جالب است بدانيد كه اولين علامت دلار چاپ‌شده در سال 1970 در انتشارات چاپ فيلادلفيا توسط آركيبالد بيني انجام شد.
خواهر كوچك دلار يعني سنت بي‌ارزش، منطقاً با يك c كوچك در كنار آن نشان داده مي‌شود اما D نشانه دلار است. اگر به دنبال حروفي هستيد كه در شكل D به كمين نشسته‌اند، مي‌توانيد از S و U خم نشدني استفاده كنيد. درواقع اين دليل يكي از برداشت‌هاي غلط درباره منشأ علامت دلار است: US مخفف ايالت متحده است.
اين چيزي است كه نويسنده و فيلسوف آين رند معتقد است. در بخشي از رمان 1957 او ، يكي از شخصيت‌ها از ديگري درباره علامت دلار سؤال مي‌پرسد. پاسخ اين‌گونه است: «براي دستيابي، موفقيت، براي توانايي، براي قدرت خلاقيت انسان و دقيقاً به خاطر اين علت‌ها، از اين علامت به‌عنوان نشاني از بدبختي استفاده مي‌شود. اين علامت حروف اختصاري ايالات‌متحده هستند.»
به نظر مي‌رسد كه رند اشتباه مي‌كرد، زيرا تا سال 1779 آمريكا، بانام مستعمرات متحده آمريكا شناخته مي‌شد و بنا به اعتقادات علامت دلار قبل از به وجود آمدن ايالات‌متحده استفاده مي‌شده است.
در مقايسه با دلار، تاريخچه علامت پوند انگليس به 1200 سال قبل بازمي‌گردد، وقتي‌كه براي اولين بار توسط رومي‌ها به‌عنوان حروف اختصاري libra pondo استفاده شد كه واحد اوليه وزن در امپراطوري بود. طبق طالع‌بيني‌هاي اوليه، ليبرا در لاتين به معناي ترازوست و ليبرا پوندو در لغت به معناي وزن است.
در انگلستان آنگلوساكسوني، پوند تبديل به واحد پولي شد كه در كمال تعجب معادل يك پوند نقره بود. اما آن‌ها علامت پوند را از رومي‌ها قرض گرفتند،" L". خطوط عرضي بعداً به آن افزوده شد كه نشان مي‌داد اين حرف يك حرف خلاصه‌ شده از كلمه است و يك فقره چك در بانك لندني موزه انگليس نشان مي‌دهد كه علامت پوند از سال 1661 به همين شكل بوده و مدتي طول كشيده تا به‌صورت جهاني پذيرفته شود.در مقابل، دلار تاريخچه كوتاه‌تري دارد. پادشاهي بوهيميا شروع به ضرب سكه‌هاي نقره‌ي استخراج‌شده از معدن جاكيمستالر كرد كه ترجمه آن از آلماني به انگليسي به معناي دره جوكيم بود. از نظر منطقي اگر به‌صورت غيرقابل‌ تصوري به سكه لقب جاكيمستالر اعطا مي‌شد كه بعدها به "تالر "(سكه قديمي در آلمان) كوتاه شد، اين كلمه شروع به پخش شدن در دنيا مي‌كرد. اين كلمه به زبان هلندي به دالر تغيير پيدا كرد و راه خود را در درياي آتلانتيك در جيب و زبان مهاجران گشود و امروزه تلفظ آمريكايي انگليسي از كلمه دلار د رواقع پژواك اين كلمه را حفظ كرده است.
هرچند باوجود تازگي اين واحد پولي، هنوز جواب واضحي درباره منشأ دلار وجود ندارد. به نظر، هيچ‌كسي به طراحي آن نپرداخته و شكل آن همچنان دستخوش نوسان است، گاهي دوخط روي آن ديده مي‌شود، گاهي نه، و شايد اين بدان معناست كه فرضيه‌اي پشت آن نيست. مثلاً با مراجعه به اين ايده كه يك U و S در شكل دلار دخيل هستند، گفته مي‌شود كه مراد از US "واحدهاي نقره" است (units of siver).
يكي از داستان‌هاي محرمانه درباره منشأ دلار به تالر بوهيميايي بازمي‌گردد، كه نشان‌دهنده ماري بروي صليب مسيح بود. از طرف ديگر همين نشانه، به‌ تنهايي اشاره به داستان موسي دارد كه ماري برنزي را به دور ستوني پيچيد تا مردمي كه مار آن‌ها را نيش‌زده بود درمان كند. پس طبق گفته‌ها دلار از آن علامت نشات گرفته است.
داستان ديگري اشاره به "ستون‌هاي هركول" دارد، عبارتي كه توسط يونانيان باستان براي توصيف پرتگاه‌هايي كه در دروازه ورودي تنگه گيبلارتار قرار داشتند، استفاده مي‌شد. اين ستون‌ها در طراحي لباس ارتش اسپانيا نمايان شده و طي قرون 18 و 19 بروي دلار اسپانيايي نيز ثبت شد كه در حالت عادي مانند بخشي از عدد 8 بود. اين ستون‌ها نوشته‌هايي دارند كه به شكل S به دور آن‌ها پيچيده شده است و تا حدي شبيه به علامت دلار است.
قابل‌قبول‌ترين تئوري در واقع شامل ضرب سكه اسپانيايي است كه به‌ اين‌ ترتيب است: در مستعمره‌ها، داد و ستد بين اسپانيايي آمريكايي‌ها و انگليسي آمريكايي‌ها در جريان بود و پسو (peso) يا پسوو د اوكو ريالز تا سال 1857 جنبه قانوني در آمريكا داشت. به گفته تاريخ شناسان اين كلمه گاهي به‌صورت اختصاري به شكل S با يك P به‌صورت معلق در شكل نوشتاري قرار مي‌گرفت. به‌تدريج به لطف دست خط بد تاجران، P در S ادغام‌ شده و انحناي خود را از دست داد و به‌ صورت عمودي در وسط S قرار گرفت. دلار اسپانيايي كم‌ و بيش ارزشي برابر با دلار آمريكا داشت، پس مي‌توان ديد كه چگونه اين علامت تغيير شكل يافته است.
اگر بخواهيم به دنبال ريشه‌هاي آمريكايي آن باشيم، يك بُعد پارتيزاني درباره ريشه دلار ديده مي‌شود: به دلايل سياسي افرادي طرفدار اين ايده هستند كه اين علامت آمريكايي است و از جاي ديگري وارد فرهنگ آمريكايي نشده است. اين حرف در كنار تعجبي كه در شنونده ايجاد مي‌كند، كنايه‌آميز نيز مي‌باشد، چراكه نشاني كه به هويت ملي آمريكا اشاره دارد، قاعدتا نبايد ريشه در كشور ديگري داشته باشد. آن‌ها معتقدند كه بدون در نظر گرفتن علل ايجاد آن، اين نشان محققا ابتكار آمريكايي‌هاست! و در نهايت اينكه اين علامت يك خالق واحد ندارد، بلكه وجود اوليور پولارك ايرلندي كه تاجري ثروتمند و حامي انقلاب آمريكا بود، باعث شده كه همه او را به‌عنوان خالق اين اثر در نظر بگيرند.