بانك و بيمه : تا رانت و فساد هست، ماليات چه كاره است!
یکشنبه، 16 تیر 1398 - 03:47 کد خبر:56103
بانك و بيمه: ماليات بر عائدي سرمايه كه اين روزها در مراحل نهايي تبديل شدن به لايحه است، يكي از جدي‌ترين تجربه‌هاي اقتصاد ايران در حوزه‌هاي مالياتي خواهد بود. با اين حال يك اقتصاددان در اين باره معتقد است تا مسائل كلي اقتصاد مانند رانت‌جويي‌ها و مفاسد اقتصادي برطرف نشود، ماليات به تنهايي نمي‌تواند مشكلات كشور را حل كند.


به گزارش بانك و بيمه ( bima.ir )،  طرح ماليات بر عائدي سرمايه كه بيش از يك سال از مطرح شدن آن مي‌گذرد، بحث جديدي نيست. اين نوع ماليات در بسياري از كشورهاي دنيا و مخصوصاً كشورهاي توسعه يافته براي هدايت سرمايه‌ها به بازارهاي مولد مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

واقعيت اين است كه در صورت نبود يا ضعف سازوكارهاي مالياتي در هر اقتصادي، سرمايه‌ها تمايل دارند به حوزه‌هاي كم دردسر و پرسودي مانند دلالي و سفته‌بازي بروند. فقط در صورت استفاده از ابزارهاي قانوني و مقرراتي همچون ماليات بر عائدي سرمايه است كه دولت‌ها مي‌توانند جلوي فعاليت‌هاي اختلال‌زا در اقتصاد را بگيرند.

با اين حال هوشنگ شجري عضو هيئت علمي دانشگاه اصفهان، معتقد است بازار سرمايه در ايران كه نمود آن را در بازار بورس مي‌توان ديد يك بازار جوان است كه نمي‌توان به اين راحتي‌ها درباره بستن ماليات بر آن تصميم گرفت و به همين دليل هر اقدام شتاب‌زده مالياتي مي‌تواند باعث برهم خوردن بيشتر تعادل اين حوزه شود.

اين اقتصاددان با بيان اينكه حل مشكلات بازار سرمايه در گرو حل معضلات كلي اقتصاد است، ادامه داد: تا زماني كه سيستم بانكي غيرسياسي نشود و كارهاي صرفاً بانكي را انجام ندهد، نمي‌توان از طريق ماليات به تنهايي بر مشكلات غلبه كرد. در ابتدا بايد مسائل كلان‌تري مانند رانت‌جويي‌ها و مفاسد اقتصادي حل شود آنگاه به مسائل كوچك‌تري مانند ماليات بر عائدي سرمايه پرداخته شود.
او به تأثيرگذاري ماليات بر عائدي سرمايه در ايجاد تعادل در اقتصاد كشورهاي توسعه يافته هم اشاره كرد و گفت كه در آن كشورها به دليل وجود ثبات اقتصادي اين ماليات مي‌تواند عامل رشد اقتصادي باشد اما در ايران و در اين شرايط اقتصادي ايجاد يك ماليات جديد كار حساسي است.

شجري به تجربه ماليات بر ارزش افزوده هم اشاره كرد و گفت كه در ماليات بر عائدي سرمايه بايد مواظب بود تا هزينه‌ها بر مصرف‌كننده نهايي تحميل نشود كه در اين صورت تنها باعث افزايش بيشتر قيمت‌ها خواهد شد.

طرح ماليات بر عائدي سرمايه، طرحي است كه از سوي وزارت اقتصاد براي كنترل التهابات اقتصادي ارائه شد. با اين حال بعد از گذشت يك سال از طرح اين موضوع توسط معاون اقتصادي وزارت اقتصاد اين طرح هنوز در مراحل كارشناسي باقي مانده و به لايحه تبديل نشده است.