بانك و بيمه : صفرهاي زياد بي‌اعتباري مي‌آورد
یکشنبه، 13 مرداد 1398 - 07:17 کد خبر:56153
بانك و بيمه: يك اقتصاددان با اشاره به نكات مثبت تصميم جديد دولت براي تغيير واحد پولي معتقد است كه ريال فعلي به دليل تعداد بالاي صفرهايي كه دارد در اقتصاد جهاني وجه چندان خوبي ندارد و اين تعداد بالاي صفرها در واحد پولي هر كشوري مي‌تواند باعث بي‌اعتباري آن واحد پولي شود.

به گزارش بانك و بيمه ( bima.ir )، هيات دولت در جلسه چهارشنبه (۹ مرداد) به رياست حسن روحاني، لايحه پيشنهادي بانك مركزي مبني بر تغيير واحد پول ملي از ريال به تومان و حذف چهار صفر را به تصويب رساند.

حذف صفرها عملكرد ضعيف اقتصادي را پنهان نمي‌كند
در اين باره محمد شريفي اقبال –كارشناس مسائل اقتصادي- در گفتگو با ايسنا، با بيان اينكه حذف چهار صفر از واحد پولي كشور نمي‌تواند عملكرد ضعيف دولت در اقتصاد را پنهان كند اظهار كرد: اعمال تغييرات در واحد پولي به منظور بهبود عملكرد اقتصادي مانند اين است كه يك دانش‌آموز نمره ۶ را كسب كرده باشد اما براي اينكه عملكرد خود را خوب نشان دهد يك خط كنار آن بكشد و آن نمره ضعيف را به ۱۶ تبديل كند.

او با اشاره به تاثيرات تصميم جديد دولت بر تعويض دفترهاي حسابرسي، اين تاثيرات را بسيار اندك توصيف و اضافه كرد: براي حذف چهار صفر از پول ملي دولت مجبور است حجم عظيمي از اسكناس‌ها، سكه‌ها و ديگر اوراق بهادار فعلي را تعويض كند كه اين مساله خود مي‌تواند بار مالي زيادي را بر دولت تحميل كند.

حذف صفر مي‌تواند گراني دلار را كم‌رنگ كند
اين كارشناس مسائل اقتصادي همچنين به اثرات مثبت تصميم جديد دولت در صورت اجرايي شدن آن هم اشاره كرد و گفت: واقعيت اين است كه ريال فعلي به دليل تعداد بالاي صفرهايي كه دارد در اقتصاد جهاني وجه چندان خوبي ندارد چرا كه اين تعداد بالاي صفرها در واحد پولي هر كشوري مي‌تواند باعث بي‌اعتباري آن واحد پولي شود.

شريفي اقبال همچنين به تاثيرات رواني تغيير واحد پولي روي بازار ارز هم اشاره كرد و گفت: تصور كنيد لايحه دولت تا چندماه ديگر به قانون تبديل شود آنگاه يك كارمند به طور متوسط حدود ۳هزار تومان حقوق خواهد گرفت و دلار نيز ۱۲ تومان خواهد بود؛ در آن صورت قيمت بالاي دلار چندان بزرگ جلوه نمي‌كند و اين مي‌تواند به لحاظ رواني هراس از گراني دلار را كاهش دهد.

حل معضلات شمارش و حمل حجم بالاي اسكناس و سكه از اهداف طرح جديد
به گزارش ايسنا، بر اساس آن چيزي كه پايگاه اطلاع رساني دفتر هيئت دولت، از اهداف تصميم جديد دولت گفته است، اين تصميم با هدف حفظ كارايي پول ملي، تسهيل و بازيابي نقش ابزارهاي پرداخت نقد در تبادلات پولي داخلي، هماهنگي با آنچه در فرهنگ و عرف جامعه درباره واحد پول ملي رواج يافته است، اتخاذ شده است.

همچنين كاهش هزينه چاپ و نشر اسكناس و سكوك و نيز رفع مشكلاتي از قبيل استفاده از ارقام بزرگ در مبادلات ساده روزمره، معضلات شمارش و حمل حجم بالاي اسكناس و سكه و خارج شدن مسكوكات از چرخه مبادلات اقتصادي كشور، از ديگر اهداف لايحه حذف چهار صفر از واحد پولي عنوان شده است.