بانك و بيمه : نحوه امهال مطالبات موسسات اعتباري تصويب شد
جمعه، 18 مرداد 1398 - 05:19 کد خبر:56162
بانك و بيمه: شوراي پول و اعتبار در جلسه روز گذشته خود «دستورالعمل اجرايي نحوه امهال مطالبات موسسات اعتباري» را تصويب كرد.

به گزارش بانك و بيمه ( bima.ir )، شوراي پول و اعتبار در يك هزار و دويست و هفتاد و ششمين جلسه خود كه عصر ديروز به رياست دكتر عبدالناصر همتي برگزار شد، درادامه سلسله اقدامات و برنامه‌هاي بانك مركزي براي اصلاحات ساختاري در نظام پولي و بانكي كشور، «دستورالعمل اجرايي نحوه امهال مطالبات موسسات اعتباري» كه توسط اين بانك تدوين شده را، تصويب كرد.
🔹براين اساس در ضوابط مورد اشاره كه از حيث ابعاد فقهي، به تأييد شوراي فقهي بانك مركزي نيز رسيده است، تلاش شده با نظام‌مند كردن نحوه امهال مطالبات موسسات اعتباري از رهگذر تدوين ضوابطي جامع و مانع كه در آن ملاحظات شرعي، مقرراتي و حسابداري به نحو مطلوب مدنظر قرار گرفته باشد، برخي مشكلات موجود در فرآيند امهال مطالبات در شبكه بانكي كشور از جمله عدم رعايت الزامات فقهي عقود، طبقه‌بندي و شناسايي درآمد ناصحيح و نبود تصويري صحيح از مطالبات غيرجاري كه عمدتاً‌ ناشي از فقدان وحدت رويه در اين خصوص بوده، برطرف شود.
🔹يادآور مي‌شود در تدوين دستورالعمل مورد اشاره از نظرات فقهاي عالي‌قدر، صاحب‌نظران و اساتيد برجسته اقتصادي و مالي و بالاخص مديران و كارشناسان شبكه بانكي كشور بهره‌برداري حداكثري شده است. اميد است اين اقدام بتواند در اجراي مطلوب‌تر و دقيق‌تر قانون عمليات بانكي بدون ربا در نظام بانكي كشور و افزايش شفافيت صورت‌هاي مالي بانك‌ها و ارتقاي استحكام و سلامت ساختار ترازنامه‌اي شبكه بانكي و افزايش اعتماد و اطمينان به آن موثر باشد.