بانك و بيمه : بانك‌ها به يك ضامن وام ازدواج راضي شدند
جمعه، 15 شهریور 1398 - 03:43 کد خبر:56184
بانك و بيمه: پس از تاكيد دوباره بانك مركزي به بانك‌ها مبني بر پرداخت وام ازدواج با يك ضامن معتبر و سفته، بانك‌ها اين بار حرف بانك مركزي را گوش كردند و وام ازدواج در بسياري از شعب بانك‌ها با يك ضامن معتبر قابل پرداخت شد.

به گزارش بانك و بيمه ( bima.ir )، مجلس شوراي اسلامي، مبلغ وام ازدواج را از سال ۱۳۹۸ دو برابر كرد كه با اين افزايش، مبلغ وام مذكور به ۳۰ ميليون تومان براي هر نفر رسيد، اما شرايط پرداخت اين وام در ابتدا اندكي با مشكل مواجه شد.

در ابتدا قرار بود كه بانك‌ها كارت يارانه سرپرست خانوار را به عنوان ضامن تسهيلات قبول كنند، اما با توجه به اين مبلغ پرداختي يارانه سرپرست خانوار، عمدتا كمتر از اقساط تسهيلات بود، بانك‌ها از پذيرفتن اين كارت خودداري كردند.
به اين ترتيب، پيدا كردن ضامن براي دريافت وام ازدواج به معضلي تبديل شد كه گريبان برخي از متقاضيان اين تسهيلات گرفت.
با عدم پذيرش كارت يارانه به عنوان ضامن وام ازدواج، بانك‌ها طبق شرايط پيشين خود به ازاي هر ۲۰ ميليون تومان تسهيلات يك ضامن از تسهيلات‌گيرنده طلب كردند كه براي وام ازدواج نيز دو ضامن براي هر فرد نياز بود.
اما بانك مركزي با ابلاغ بخش‌نامه‌اي به شبكه بانكي كشور، اعلام كرد از محل پس‌انداز و جاري قرض‌الحسنه نظام بانكي، به زوج‌هايي كه تاريخ عقد آن‌ها بعد از يكم فروردين سال ۱۳۹۶ است و تاكنون وام ازدواج دريافت نكرده‌اند، با اولويت نخست و با سقف فردي ۳۰۰ ميليون ريال، با دوره بازپرداخت پنج ساله با اخذ يك ضامن معتبر و سفته، تسهيلات قرض الحسنه ازدواج پرداخت شود.
با اين حال، پيگيري‌هاي ايسنا از بانك‌ها نشان داد كه بانك‌ها به رغم بخش‌نامه بانك مركزي به اخذ دو ضامن از مردم براي وام ازدواج اقدام مي‌كردند و عملا به بخش‌نامه بانك مركزي بي‌توجه شدند.
همين امر سبب شد تا در روزهاي اخير بانك مركزي بار ديگر با اشاره به بخش‌نامه قبلي خود بر پرداخت وام ازدواج با يك ضامن معتبر تاكيد كند.
اما اين بار به نظر مي‌رسد كه بانك‌ها حرف بانك مركزي را گوش كردند، چراكه اكثر بانك‌ها با يك ضامن وام ازدواج را پرداخت مي‌كنند، اما تاكيد مي‌كنند كه ضامن بايد معتبر باشد.
به اين ترتيب به نظر مي‌رسد كه با بخش‌نامه دوم بانك مركزي، بانك‌ها توجه بيشتري به دستورات اين بانك كردند و در نتيجه اكنون پرداخت وام ازدواج با يك ضامن معتبر امكان‌پذير شده است.
البته زوجيني كه مي‌خواهند از يك شعبه وام ازدواج خود را دريافت كنند بايد بدانند كه يك نفر نمي‌تواند به طور همزمان ضامن تسهيلات هر دو نفر شود و در واقع هر زوج بايد دو نفر را به عنوان ضامن خود به بانك معرفي كنند.
به اين ترتيب، متقاضيان وام ازدواج مي‌توانند با مراجعه به سامانه وام ازدواج نسبت به ثبت‌نام براي دريافت اين وام اقدام كنند كه بانك مركزي پس از مدتي با توجه به محل سكونت افراد، شعبه‌هايي را كه منابع موردنظر براي پرداخت وام ازدواج را دارند را به افراد معرفي مي‌كند و به اين ترتيب زوجين مي‌توانند براي دريافت وام به اين شعب مراجعه كنند.