بانك و بيمه : بانك هاي بد مراقب باشند
دوشنبه، 8 مهر 1398 - 08:59 کد خبر:56200
بانك و بيمه: يك كارشناس مسائل بانكي گفت: رتبه‌بندي بانك‌ها در كشورهاي مختلف جهان امري متداول است و موسسه‌هاي معتبري هستند كه رنكينگ بانك‌ها را انجام مي‌دهند؛ موديز، فيتچ سلوشن و... از جمله اين شركت‌ها هستند.

به گزارش بانك و بيمه ( bima.ir )، سيدبهاءالدين حسيني هاشمي، افزود: از آنجا كه عوامل زيادي در رتبه‌بندي بانك‌ها دخالت دارد و شاخص‌هاي زيادي در تعيين رتبه بانك‌ها لحاظ مي‌شود، ‌اين رتبه‌بندي داراي پيچيدگي‌هايي است كه شايد به‌راحتي و در زماني كوتاه انجام آن امكان‌پذير نباشد‌ اما در مجموع رتبه‌بندي بانك‌ها اقدام بسيار خوبي است كه اگر در نظام بانكي ما هم اتفاق بيفتد مي‌توان از اين بابت ريسك بانك‌ها را شناسايي كرد و اين موضوع انتخاب را براي انجام خدمات بانكي از سوي مشتري راحت خواهد كرد.

او با بيان اينكه مشخص شدن رتبه بانك‌ها، نشان‌دهنده ميزان اعتبار آنها خواهد بود، افزود: در اين راستا هر بانكي كه داراي رتبه بالاتري باشد، داراي ريسك پايين‌تري است كه اين امر مي‌تواند مزايايي را شامل اين بانك‌ها كند. از آنجا كه اين بانك‌ها هزينه عملياتي‌شان پايين است، مي‌توانند سپرده‌هايي با نرخ پايين‌تر دريافت كنند. بانك‌هاي با رتبه بالا مي‌توانند از كشورهاي خارجي و موسسه‌هاي مالي بين‌المللي پول با نرخ پايين‌تر دريافت كنند، مي‌توانند مشتريان بيشتري را جذب كنند و بسياري از مزاياي ديگر كه شامل اين بانك‌ها خواهد شد.
به گفته حسيني‌هاشمي، مردم حق دارند بانك‌هاي پرريسك را بشناسند و سرمايه‌شان را در اين مسير به خطر نيندازند. بنابراين، رتبه‌بندي بانك‌ها مي‌تواند مشتريان بانك‌ها را در انتخاب‌شان كمك كند. اما در اين زمينه يك موضوع مهم وجود دارد كه بانك مركزي پيش از هر اقدامي در راستاي رتبه‌بندي بانك‌ها بايد آن را مورد توجه قرار دهد.
 او در اين باره توضيح داد: در اين رتبه‌بندي، طبيعي است كه بر اساس بررسي شاخص‌هاي عملكردي، برخي از بانك‌ها در فهرست خوب‌ها و بدها در رتبه‌هاي آخر قرار گيرند كه اين مهم مي‌تواند رفتار سپرده‌گذاران اين بانك‌ها را تغيير دهد و در نهايت بحران ايجاد كند.
در اين راستا براي پيشگيري از به وجود آمدن اين شرايط، ضروري است ابتدا بانك مركزي اصلاحاتي را در ساختار مالي بانك‌ها آغاز كند تا بانك‌هاي بد به يك حداقل از رعايت استاندارد‌هاي بانكي برسند تا در نهايت اين رتبه‌بندي‌ در بين سپرده‌گذاران ايجاد نگراني نكند.
به گفته او، در حاضر برخي از بانك‌ها هستند كه از لحاظ ساختار مالي، شرايط خيلي خوبي ندارد يا كيفيت دارايي‌شان خيلي مورد‌اعتماد نيست و ممكن است دارايي‌هاي موهومي داشته باشند. اين موضوع در نهايت مي‌تواند در رتبه‌بندي، اين بانك‌ها را در جايگاه خيلي بدي قرار دهد كه نياز است قبل از هر اقدامي در اين زمينه اصلاحات در حوزه بانكي آغاز شود.
به گفته اين كارشناس، رتبه‌بندي بانك‌ها داراي پيچيدگي‌هايي است كه تحقق اين هدف را كمي سخت و زمان‌بر مي‌كند. اين امر امكان‌‌پذير است اما بايد شرايط را براي تحقق آن فراهم كرد.