بانك و بيمه: گردش ۹ ميليارد قطعه اسكناس در اقتصاد ايران
دوشنبه، 8 مهر 1398 - 12:40     کد خبر: 56206

بانك و بيمه: رئيس كل بانك مركزي از گردش ۹ ميليارد قطعه اسكناس در اقتصاد ايران خبر داد و گفت: چاپ اسكناس‌هايي با صفرهاي حذف شده ۴ سال زمان مي‌برد.

به گزارش بانك و بيمه ( bima.ir )، عبدالناصر همتي گفت: سالانه نزديك به يك ميليارد اسكناس امحا مي‌شود نزديك به ۹ ميليارد اسكناس در جريان است كه اگر چهار صفر از پول ملي حذف شود تعداد اسكناس‌ها به ۲.۲ ميليارد مي‌رسد و اين يعني با حذف چهار صفر شاهد كاهش حجم اسكناس و هزينه‌ها و وارد شدن مسكوكات به چرخه كار هستيم.

رئيس كل بانك مركزي در جلسه علني نوبت عصر ديروز مجلس در جريان بررسي يك فوريت لايحه حذف چهار صفر از پول ملي گفت: اصلاح ظاهر پول از ضروريات كشور است. ما در اين باره بررسي‌هاي متعددي داشتيم. واقعيت آن است كه پول ملي به دليل تورم در سال‌هاي طولاني عملا خاصيت خود را از نظر ظاهري از دست داده است.
رئيس كل بانك مركزي با بيان اينكه مردم ديگر از ريال به عنوان واحد پول ملي استفاده نمي‌كنند و تومان را جايگزين كرده‌اند، عنوان كرد: درباره اسكناس‌هاي ۵۰۰ هزار ريالي هم آن را ۵۰ توماني مي‌گويند و كسي ۵۰ هزار تومان نمي‌گويد.
اين عضو كابينه دوازدهم با تاكيد بر اينكه هدف ما در اين لايحه راحت‌تر شدن كار براي مردم است تا بتوانند اسكناس‌ها با واحد پولي جديد را در امور بازرگاني و مالي خود به نحو احسن استفاده كنند، تصريح كرد: در حال حاضر رابطه پول ملي با ارزهاي خارجي هم خوب نيست مثلا معادل دلاري يك ريال ۰.۰۰۰۰۰۸ است. اين مبادله به فرآيند مبادلات مردم كمك مي‌كند. با توجه به بي‌ارزش شدن واحدهاي پولي عملا سكه و مسكوكات از جريان مبادله مردم خارج شده به طوري كه ضرب يك سكه بيشتر از آن هزينه مي‌برد. نمونه آن سكه ۵۰۰ توماني است كه ضرب آن ۸۰۰ تومان هزينه دارد.
همتي يادآور شد: ما براي ايجاد تعادل در مجموعه پولي كشور به زمان چهار ساله نياز داريم لذا اگر امروز مجلس شوراي اسلامي به فوريت اين لايحه راي دهد يعني چهار سال كار طول مي‌كشد تا ما با انجام مقدمات لازم به تدريج پول‌هاي جديدي را جايگزين پول‌هاي قديمي كنيم. با اصلاح قانون پولي و بانكي هزينه‌ها در ميان‌مدت كاهش پيدا مي‌كند.
وي ادامه داد: سالي نزديك به يك ميليارد اسكناس امحا مي‌شود نزديك به ۹ ميليارد اسكناس در جريان است كه اگر چهار صفر از پول ملي حذف شود تعداد اسكناس‌ها به ۲.۲ ميليارد مي‌رسد اين يعني با حذف چهار صفر شاهد كاهش حجم اسكناس و هزينه‌ها و وارد شدن مسكوكات به چرخه كار هستيم.
همتي اظهار داشت: برخي‌ها مطرح مي‌كنند كه بايد حذف چهار صفر را به دليل شرايط خاص اقتصادي به زمان ديگري موكول كنيم اما به باور ما اكنون فرصت خوبي براي اين كار است چون واقعا صفرهاي جلوي پول ملي ارزش خود را از دست داده بايد به اعتبار ظاهري پول هم توجه كرد، لذا موكول كردن آن به آينده مشكلي را حل نمي‌كند.

 


پیامک - فیس بوک - تویتر
نسخه اصلی - برگشت به خبرها