بانك و بيمه: پول ارزان مي‌شود!
دوشنبه، 8 مهر 1398 - 12:42     کد خبر: 56207

بانك و بيمه: حذف چهار صفر از پول ملي كه يك فوريت آن در مجلس به تصويب رسيد، نياز به چهار سال زمان دارد؛ هرچند تغييري در شاخص‌هاي اقتصادي ايجاد نمي‌كند اما مزايايي دارد كه مي‌تواند به سيستم پولي كشور كمك كند.

به گزارش بانك و بيمه ( bima.ir )، حذف صفرها از پول ملي چندين بار در جريان مديريت اقتصادي كشور مطرح شده و هربار به دليلي روند اجراي آن يا متوقف شده يا مسكوت مانده است، اما بانك مركزي از سال گذشته اين طرح را با جديت پيگيري مي‌كند.

بانك مركزي طرح حذف چهار صفر از پول ملي را براي تصويب به دولت فرستاد و پس از آن دولت آن را در قالب لايحه‌اي تقديم مجلس كرد تا نمايندگان مردم در اين باره تصميم بگيرند كه در نهايت روز گذشته يك فوريت لايحه حذف چهار صفر از پول ملي در مجلس شوراي اسلامي تصويب شد.
بر اين اساس، قرار است با حذف چهار صفر از پول ملي، واحد رسمي پول كشور نيز از ريال به تومان تغيير كند و به اين ترتيب هر ۱۰ هزار ريال (۱۰۰۰ تومان) معادل يك تومان جديد و هر تومان جديد معادل ۱۰۰ پارسه شود.
البته اين بار نيز حذف صفر از پول ملي موافقان و مخالفان خود را داشت؛ به طوريكه برخي بر اين باورند كه در شرايط فعلي اقتصاد ضرورتي براي انجام اين كار نيست و مي‌توان در آينده به اين موضوع فكر كرد، اما رئيس‌كل بانك مركزي معتقد است كه اين كار ضروري است و موكول كردن آن به آينده دردي را دوا نمي‌كند.
اما موردي كه همگي بر آن اتفاق نظر دارند، اين است كه حذف صفر از پول ملي تغييري در اوضاع معيشتي مردم و شاخص‌هاي پايه اقتصاد نخواهد داشت، اما بررسي دلايل اهميت اين لايحه نيز امري ضروري است.
 
مزاياي حذف چهار صفر
حذف چهار صفر از پول ملي باعث كاهش هزينه‌ها، حجم اسكناس و وارد شدن مسكوكات به چرخه اقتصادي مي‌شود و به فرآيند مبادلات مالي مردم كمك مي‌كند.
آنطور كه بانك مركزي اعلام كرده هدف اين لايحه راحت‌تر شدن كار براي مردم است تا بتوانند اسكناس‌ها با واحد پولي جديد را در امور بازرگاني و مالي خود به نحو احسن استفاده كند، چراكه در حال حاضر رابطه پول ملي با ارزهاي خارجي هم خوب نيست، مثلا معادل دلاري يك ريال ۰.۰۰۰۰۰۸ است.
اين لايحه به فرآيند مبادلات مردم كمك مي‌كند و با توجه به بي‌ارزش شدن واحدهاي پولي عملا سكه و مسكوكات از جريان مبادله مردم خارج شده است؛ به طوري كه ضرب يك سكه بيشتر از آن هزينه مي‌برد. نمونه آن سكه ۵۰۰ توماني است كه ضرب آن ۸۰۰ تومان هزينه دارد.
عبدالناصر همتي، رئيس‌كل بانك مركزي اين موضوعات را در دفاع از لايحه پيشنهادي دولت مطرح كرد و گفته كه براي ايجاد تعادل در مجموعه پولي كشور به زمان چهار ساله نياز داريم؛ بنابراين اگر اين لايحه به تصويب نهايي برسد، چهار سال كار طول مي‌كشد تا با انجام مقدمات لازم به تدريج پول‌هاي جديدي را جايگزين پول‌هاي قديمي كنيم.
اين در حالي است كه همتي پيش از اين، زمان لازم براي اجراي طرح حذف چهار صفر از پول ملي را حدود دو سال عنوان كرده بود و اكنون گفته كه اين طرح به چهار سال زمان نياز دارد.
البته طبيعتا اجراي طرحي با چنين گستردگي كه نياز به تغيير تمامي اسكناس‌ها و سكوك مورد استفاده مردم دارد، نياز به زمان زيادي خواهد داشت.
از سوي ديگر، با اصلاح قانون پولي و بانكي هزينه‌ها در ميان‌مدت كاهش پيدا مي‌كند، چراكه در حال حاضر نزديك به يك ميليارد اسكناس در سال امحا مي‌شود و نزديك به ۹ ميليارد اسكناس نيز در جريان است كه اگر چهار صفر از پول ملي حذف شود، تعداد اسكناس‌ها به ۲.۲ ميليارد مي‌رسد و اين يعني با حذف چهار صفر شاهد كاهش حجم اسكناس، هزينه‌ها و وارد شدن مسكوكات به چرخه كار خواهيم بود.
در عين حال برخي كارشناسان معتقدند كه در شرايطي كه نرخ تورم كشور بالاست و كشور تحت تحريم‌ قرار دارد، حذف چهار صفر مي‌تواند به بازگشت صفرها پس از مدتي به پول ملي منجر شود.
با اين حال با تصويب يك فوريت اين لايحه به نظر مي‌رسد كه كار اجرايي اين لايحه پس از تاييد نهايي انجام شده و بر اساس برنامه‌ زمان‌بندي بانك مركزي، اين طرح به تدريج اجرايي خواهد شد.

 


پیامک - فیس بوک - تویتر
نسخه اصلی - برگشت به خبرها