تلکس بانك و بيمه: روند كاهشي اونس جهاني طلا تا پايان شهريور
شنبه، 30 اردیبهشت 1391 - 09:58     کد خبر: 20077

بيما- يك كارشناس اقتصادي با اشاره به علل كاهش قيمت اونس در بازار جهاني و كاهش قيمت سكه در بازار داخلي، پيش‌بيني كرد تا پايان شهريور روند كاهشي قيمت طلا ادامه پيدا كند و پس از آن شاهد افزايش قيمت اونس و نفت در دنيا خواهيم بود.
به گزارش بيما از فارس ،سيدبهاء‌الدين حسيني با اشاره به شرايط اقتصادي كشورهاي اروپايي و آمريكا پس از وقوع بحران مالي اظهار داشت: پس ورشكستگي موسسات مالي آمريكا كه صندوق‌هاي بازنشستگي و سرمايه‌گذاري و تامين اجتماعي در دنيا اوراق اين موسسات را خريداري كرده بودند، ترجيح دادند به جاي خريد ارز اقدام به خريد طلا كنند.
وي افزود: اين اتفاق با رشد بالاي اقتصادي چين و تقاضاي زياد اين كشور براي نفت و طلا مصادف شد كه در نتيجه قيمت طلا افزايش يافت.
اين كارشناس اقتصادي ادامه داد: بعد از افزايش قيمت در بازار آمريكا و دنيا آرامشي حاكم شد، اما پس از مدتي كساني كه پول خود را به طلا تبديل كرده بودند اقدام به تبادل آن با دلار كردند.
وي با بيان اينكه براي سرمايه‌گذاري نياز به ارز وجود دارد، گفت: با توجه به اينكه براي سرمايه‌گذاري نمي‌توان از طلا استفاده كرد شركت‌هاي سرمايه‌گذاري براي افزايش سرمايه‌گذاري خود اقدام به فروش طلا و دريافت ارز و دلار كردند.
حسيني هاشمي گفت: در همان زمان قيمت طلا در حال افزايش بود و بخشي از منابع به سمت خريد ساير ارزها از جمله فرانك سوئيس رفت كه موجب افزايش شديد قيمت آن شد.
وي با اشاره به شرايط فعلي اقتصاد جهان بيان كرد: هم‌اكنون يك انسجامي در دنيا به وجود آمده است،برخي از موسسات ورشكسته شده و برخي ديگر كه امكان ادامه فعاليت داشتند كمك مالي دريافت‌كردند و بخشي از طلاي ذخيره شده توسط موسسات به دليل جمع‌آوري ارز و سرمايه‌گذاري به بازار عرضه شد كه موجب رشد بالاي عرضه طلا شد.

*تاثير سياست كنترل رشد اقتصادي چين بر كاهش تقاضاي طلا و نفت
اين كارشناس اقتصادي افزود: همچنين چين تصميم به كنترل رشد اقتصادي خود گرفت و مقداري از تراز پرداخت‌ها را به نفع ساير كشورها كاهش داد و در كنار ساير اقدامات در جهت كنترل رشد نرخ اقتصادي،سبب كاهش تقاضاي نفت و طلا توسط اين كشور شد.
وي با اشاره به تغييرات سياسي در كشورهاي اروپايي، گفت: با توجه به روي كار آمدن احزاب سوسياليست در برخي كشورهاي اروپايي از جمله فرانسه اين ديدگاه وجود دارد كه دولت‌هاي سوسياليست توجه بيشتري به عدالت اجتماعي دارند و به همين دليل ممكن است سرمايه‌گذاري و رشد اقتصادي ناحيه يورو كاهش يابد.
وي تصريح كرد: همه اين شرايط و اقدامات منجر به كاهش رشد اقتصادي مي‌شود كه همين عاملي در جهت كاهش قيمت طلا و شاخص‌هاي بورس شد.

*پيش‌بيني ادامه كاهش قيمت اونس تا پايان شهريور
وي اظهار كرد: پيش‌بيني مي‌شود تا پايان شهريور روند كاهش قيمت طلا ادامه يابد و پس از آن به تدريج شاهد افزايش قيمت اونس و نفت در دنيا خواهيم بود.
حسيني هاشمي در خصوص علت تحليل خود گفت: مصرف نفت هم‌اكنون با توجه به افزايش ذخاير استراتژيك آمريكا و كاهش مصرف اين حامل انرژي در اين كشور كاهش يافته و به تبع آن قيمت آن كاهش يافته است.
اين كارشناس اقتصادي اضافه كرد: قيمت دلار تحت تاثير طلا و ارز كاهش يافته است لذا در يك فرآيند دو سه ماهه كاهش قيمت ادامه مي‌يابد اما پس از آن با توجه به آنكه اقتصاد ناگزير به افزايش رشد و توليد خواهد بود تقاضا براي نفت و طلا افزايش مي‌يابد.

*كاهش قيمت سكه بيشتر از كاهش قيمت اونس بود
وي در خصوص روند تحولات بالاي طلا و سكه در داخل كشور بيان كرد: نوسانات قيمتي داخل كشور تحت تاثير قيمت اونس قرار گرفت و در چند ماه گذشته كه اونس افزايش يافت قيمت سكه در داخل هم به شدت رشد كرد.
حسيني هاشمي تصريح كرد: پس از آنكه قيمت اونس افزايش يافت باز هم در داخل قيمت سكه گران شد اما پس از مدتي به دليل عدم پذيرش اين قيمت‌ها توسط اهرم‌هاي بازار بدون توجه به كاهش قيمت اونس نرخ سكه كاهش يافت.
به گفته وي يكي از علل كاهش قيمت سكه عرضه 9 ميليون سكه‌ پيش فروش شده در سال گذشته است كه منجر به ايجاد فاصله بين قيمت داخل و خارج شده است.
وي گفت: در شرايطي كه قيمت طلا در جهان در حال كاهش است، شاهد افزايش قيمت سكه در داخل هستيم كه علت آن فاصله قيمتي ايجاد شده در گذشته بود كه هم‌اكنون بازار در حال تعادل‌بخشي بين قيمت داخلي و خارجي است.

*قيمت سكه در حال نزديك شدن به نرخ هاي واقعي است
وي ادامه داد: قيمت سكه به يك‌ميليون تومان رسيد و پس از آن به 550 تا 600 هزار تومان كاهش يافت كه اين ميزان كاهش نبايد اتفاق مي‌افتاد زيرا قيمت اونس بسيار كمتر از اين كاهش يافته بود و اين فاصله قيمتي بايد به تدريج جبران مي‌شد.
حسيني هاشمي در پاسخ به اين سوال كه آيا در آن مقطع افزايش نرخ سود سپرده و قيمت‌ها تاثيرگذار بوده است، گفت: چند عامل موجب كاهش قيمت سكه شد كه هيچ‌كدام عامل اقتصادي نبود زيرا در اين مدت اقدامي در جهت تقويت ريال در برابر دلار و طلا انجام نشده است.
وي اوراق گواهي سپرده را يكي از عوامل موثر در جهت كنترل نقدي دانست و افزود: افزايش نرخ سود سپرده با نرخ سود 20 درصد كه البته برخي از بانك‌ها سود 24 درصد هم پرداخت مي‌كنند در كوتاه‌مدت توانست تعادل ايجاد كند.

*احتمال حركت دوباره نقدينگي به سمت بازارهاي رقيب بانك
حسيني هاشمي ادامه داد: نرخ تورم در حال افزايش است و از نرخ سود سپرده‌ بانك‌ها پيشي گرفته است كه در صورت ادامه اين روند احتمال حركت نقدينگي از سيستم بانكي به ساير بازارهاي رقيب وجود دارد.
وي تصريح كرد: در اقتصاد پديده‌اي به نام صرفه ريسك وجود دارد به اين معني كه اگر كسي پول خود را وارد فعاليت‌هاي اقتصادي كند 10 درصد بيشتر از نرخ تورم سود خواهد داشت و اين توقع در بين افراد وجود دارد كه سود دريافتي آنها 10 درصد از تورم بيشتر باشد.
اين كارشناس اقتصادي گفت: ممكن است در آينده شاهد سير صعودي طلا در بازارهاي داخلي و خارجي باشيم.
وي در پاسخ به اين سوال كه با توجه به اين شرايط در بازار سكه حبابي وجود ندارد، گفت: هم‌اكنون در بازار سكه حبابي وجود ندارد و با توجه به مولفه‌هايي مانند نرخ سود، نرخ تورم، قيمت تمام شده طلا، نفت و انتظار سودآوري پول به نظر مي‌رسد حبابي در بازار سكه وجود ندارد و اگر بانك مركزي بتواند اين شرايط را حفظ كند اقدام مثبتي انجام داده است.

برگشت به تلکس خبرها