صفحه نخست     خدمات بانک و بیمه     پیوندها     نسخه موبایل     RSS     درباره ما     تماس با ما  
سه شنبه، 30 بهمن 1397 - 16:00   
  سرخط خبرها:  
 آخرین مطالب سایت
  یکبار مصرف‌سازی رمز اول کارت های بانکی
  ورود اسکناس ارز به هر میزان آزاد است
  بانک ملی از تازه ترین دستاوردهای خود رونمایی می‌کند
  بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی افزایش یافت
  نرخ حق الوکاله بانک سپه ۳ درصد تعیین شد
  مهاجرت معکوس منابع سرگردان به بانک‌ها
  واکنش بانک مرکزی به ادعای عسگراولادی
  حمایت بانک ملی از کالاهای استراتژیک
  بدهکار کلان بانکی بازداشت شد
  استقبال از سیاست تشویقی بانک مرکزی
  شرط تغییر سقف وام مسکن
  بدهکار کلان بانکی بازداشت شد
  گزارش تسهیلات دهی بانک ملی
  رنگ باختن وام‌ها در بازار مسکن
  بانک‌ها سودده هستند
  نقش بانک‌ها در گرانی مسکن
  علت حضور بانک مرکزی در بازار ارز مشخص شد
  عرضه ارز صادراتی در سامانه نیما شتاب گرفت
  علت حضور بانک مرکزی در بازار ارز مشخص شد
  آشفتگی ارزی و دارایی های خارجی بانک ها
  قدرتمندترین ارزهای جهان کدام‌اند؟
  طلا آماده پرواز است؟
  "بام" سازمانی بانک ملی رونمایی شد
  بانک مرکزی با صادرات ریالی مخالف است
  جزییات سفر مدیران بانکی به سنندج تشریح شد
  تاثیر شوک ارزی بر عملکرد و سودآوری بانک ها
  گردش‌کارت بانک گردشگری رونمایی شد
  گلایه همتی از صاحبنظران اقتصادی
  منشا افزایش بدهی دولت به بانک مرکزی
  کارنامه بانک ملی در خروج از بنگاه داری
  ایران به نشست FATF دعوت نشد
  سهام عدالت را نفروشید
  بانک ملی ۲۳۶ هزار فقره وام ازدواج داد
  امکان رصد تراکنش‌های بانکی
  جبران سوء مدیریت سیف
  آماده‌باش به شبکه خصوصی حوالجات ارزی ایران
  دولت به بانک مرکزی ۴۴ هزار میلیارد تومان بدهی دارد
  سودهای موهوم نقدینگی را افزایش دادند
  شبکه مهم ارزی ایران در کانادا دستگیر شد
  "ملی فاند" بانک ملی ایران رونمایی می شود
 
 پربیننده ترین اخبار
  طلا آماده پرواز است؟
  آشفتگی ارزی و دارایی های خارجی بانک ها
  بانک مرکزی با صادرات ریالی مخالف است
  تاثیر شوک ارزی بر عملکرد و سودآوری بانک ها
  جزییات سفر مدیران بانکی به سنندج تشریح شد
  گردش‌کارت بانک گردشگری رونمایی شد
  عرضه ارز صادراتی در سامانه نیما شتاب گرفت
  نقش بانک‌ها در گرانی مسکن
  گلایه همتی از صاحبنظران اقتصادی
  علت حضور بانک مرکزی در بازار ارز مشخص شد
  "بام" سازمانی بانک ملی رونمایی شد
  قدرتمندترین ارزهای جهان کدام‌اند؟
  علت حضور بانک مرکزی در بازار ارز مشخص شد
  منشا افزایش بدهی دولت به بانک مرکزی
  بانک‌ها سودده هستند
  رنگ باختن وام‌ها در بازار مسکن
  شرط تغییر سقف وام مسکن
  بدهکار کلان بانکی بازداشت شد
  بدهکار کلان بانکی بازداشت شد
  واکنش بانک مرکزی به ادعای عسگراولادی
- اندازه متن: + -  کد خبر: 54947صفحه نخست » خبر ویژهسه شنبه، 13 آذر 1397 - 11:36
خرید و فروش دسته چک برای کلاهبرداری
خرید و فروش دسته چک برای کلاهبرداریبانک و بیمه: فروش دسته چک به قیمت یک میلیون تومان و تحویل سه روزه، تبلیغات عجیبی که چند وقتی است از سایت های تبلیغاتی اینترنتی سر درآورده اند و و صاحبان این تبلیغات بدون هیچ گونه برخوردی در حال خرید و فروش هستند.
  

به گزارش بانک و بیمه ( bima.ir )، اگر به آمارهای تعداد چکهای برگشتی تنها بهمن سال 96 نگاهی بیاندازیم متوجه می شویم که از 9/6 دهم میلیون فقره چک صادره 1/4 دهم میلیون فقره آنها برگشت خورده است و در واقع از مبلغ 730 هزار میلیارد ریال چک کشیده شده 149 هزار میلیارد ریال آن فاقد موجودی بوده که این یعنی 15 درصد در تعداد و 20 درصد از کل ارزش چکهای صادره بهمن 96 برگشت خورده است.

همین تعداد بالای آمار چکهای برگشتی و مشکلاتی که این چکها برای مردم، جامعه و بازار سرمایه ایجاد می کند بالاخره باعث شد بانک مرکزی بعد از سالها طی دستورالعملی شرایط جدید و به گفته خودش سخت تری را برای دریافت و تمدید دسته چک به بانکها ابلاغ کند، شرایطی که در آن مشتری برای دریافت دسته چک باید یک معرف مورد تایید بانک داشته باشد، حداقل دو سال از افتتاح حساب جاری اش گذشته باشد، برای تمدید دسته چک در یک سال گذشته چک برگشتی نداشته باشد و البته چند شرط دیگر که قرار بود با سخت تر کردن گرفتن دسته چک جلوی سوء استفاده از آن را بگیرد.
اما اگر در همین چند ماه که این دستور العمل ابلاغ شده به سایتهای تبلیغات اینترنتی سری بزنید و کلمه های دسته چک یا فروش چک را جستجو کنید با اشخاصی روبرو می شوید که تبلیغات عجیبی را منتشر کرده اند، تبلیغاتی مثل فروش برگه چک به قیمت های بسیار پایین و با قابلیت استعلام حساب و یا تبلیغاتی مانند افتتاح حساب جاری و دریافت دسته چک در کمتر از سه روز.
هرچند انتظار می رفت با شرایط جدید و سخت تر بانک مرکزی دیگر شاهد اینگونه تبلیغات در سایت ها نباشیم اما حتی با این شرایط هم به نظر می رسد گرفتن دسته چک و یا فروش برگه چک قابل استعلام به شغل دائم عده ای تبدیل شده که ارتباطات خاصی برای دریافت آن دارند .
با شماره یکی از این تبلیغات ها تماس گرفتیم تا ببینیم شرایط گرفتن دسته چک چیست و در کمال تعجب متوجه شدیم که با اینکه در حالت عادی حداقل کپی شناسنامه، کارت ملی و سند مالکیت محل کار را اکثر بانکها از متقاضی دریافت دسته چک مطالبه می کند اما اشخاصی که این تبلیغات را منتشر می کنند حتی این مدارک را هم از متقاضی نمی خواهند .
یکی از این فروشندگان دسته چک به صدا و سیما گفت : دسته چک را به قیمت 900 هزار تومان دو سه روزه برای شما می توانم بگیرم آن هم تنها با داشتن کارت ملی. مراحلش هم اینگونه است که باید کپی کارت ملی خود را از طریق نرم افزارهای شبکه های اجتماعی برای من بفرستید و ما سه روز بعد صبح زود جلوی بانک با هم قرار می گذاریم تا من کار گرفتن دسته چک شما را انجام داده و بعد مبلغی را که با هم طی کرده ایم همانجا نقدا دریافت می کنم .
یکی دیگر از فروشندگان دسته چک ضمن اعلام اینکه گرفتن دسته چک نیاز به مدارکی از قبیل اجاره نامه دارد به ما گفت : اولاً محدودیتی برای گرفتن دسته چک در هیچ بانکی برای من وجود ندارد و من حتی می توانم در هر شعبه ای که شما مایل باشید برایتان دسته چک بگیرم اما حتماً باید حداقل اجاره نامه کد رهگیری دار محل کسب و کار خود را به بانک ارائه دهید که اگر ندارید من با هزینه 200 هزار تومان اضافه تر این اجاره نامه را برای شما تهیه می کنم ضمن اینکه هزینه گرفتن دسته چک به همراه اجاره نامه برای شما یک میلیون و 200 هزار تومان خواهد بود .
یعنی به ازای هر مدرکی که برای دریافت دسته چک نداشته باشیم باید 150 تا 200 هزار تومان پرداخت کنیم و بعد از آن دیگر هیچ مانعی برای گرفتن دسته چک برای هیچ شخصی وجود ندارد .
اما نقطه اوج این تخلف که مشخص نیست چطور و با چه ارتباطی انجام می گردد فروش برگه چک به قیمت 390 هزار تومان است که فروشنده بدون اینکه حتی ترسی از گفتن این مطالب پشت خط تلفن داشته باشد در این باره به ما گفت : من می توانم با هزینه یک میلیون و 400 هزار تومان برای شما دسته چک بگیرم اما تنها در شعبه هایی که خود در آنجا ارتباطاتی دارم و این مبلغ را هم برای دادن رشوه به کارکنان بانک نیاز دارم و بخش اندکی از آن هم برای خودم است .
وی گفت : اما اگر تنها تعداد محدودی برگه چک می خواهید می توانم به شما پیشنهاد کنم که بجای گرفتن دسته چک که برایتان ممکن است دردسر هم داشته باشد از من برگه چک بخرید. قیمت هر برگه چک 390 هزار تومان است که قابل استعلام بوده و کسی به آن شک نمی کند اگر حساب را پر نکردید و چک برگشت خورد هم مشکلی وجود ندارد ما فقط برگه چک را به شما می فروشیم و نیازی به پر کردن حساب از طرف شما نیست .
این یعنی فروش برگه های دسته چکی که قابل استعلام است و تایید شده و به نظر می رسد که فروشنده های این دسته چک ها و برگه های چک هیچ ترسی هم از گیرافتادن و یا برخورد قانونی با خود ندارند و البته دسته چک های فراوانی هم برای فروش دارند.
حالا نکته مهم اینجاست که چگونه این اشخاص حتی بعد از ابلاغ دستورالعمل جدید بانک مرکزی و سخت تر شدن گرفتن دسته چک برای افراد عادی هنوز امکان دریافت دسته چک با این شرایط ساده و فروشش بعنوان ابزاری برای کلاهبرداری به مردم را دارند ، براحتی فعالیت غیرقانونی خود را تبلیغ می کنند ، برای کاری که به زبان خود می گویند باید رشوه پرداخت کنند شماره حساب می دهند و حتی توسط دستگاههای نظارتی شناسایی هم نشده اند .
البته سایت هایی که این تبلیغات در آنها منتشر می شود هم خود باعث می شود که در خلاء هرگونه نظارتی بر تبلیغاتشان به این افراد سودجو مجال فعالیت داده شود .
فعل غیرقانونی و متخلفانه در فروش دسته چک و برگه چک آنچنان واضح است که شاید دیگر نیازی به شکایت مردمی برای برخورد نداشته باشید فروشندگان این دسته چک ها را می توان براحتی از طریق سایت های تبلیغاتی اینترنتی پیدا کرد و به سرعت به بانکهایی رسید که با ارتباطات پنهانی با این افراد براحتی این دسته چک ها را در اختیارشان قرار می دهند .

 وام و خدمات بانکی و بیمه ای
  ثبت نام خانوارهای کم‌درآمد در سامانه رفاه
  مشاهده سوابق بیمه‌شدگان
  پیش شماره کارت شتابی بانک‎های کشور
  لیست تمام کدهای USSD بانک ها
  اعلام موجودی تمام بانک‌های کشور
  پرداخت قبوض همه بانک ها
  همراه بانک تمامی بانک‌ها + دانلود
  بانک های مرکزی کشورهای جهان
  صرافی های مجاز
  فرمول محاسبه سود و اقساط وام های بانکی
  تسهیلات بانکی خارجی، حواله جات و امور ارزی
  نحوه افتتاح حساب بانکی خارجی
  اینترنت بانک،تلفن بانک،آنی بانک
  سود حساب بلندمدت یک‌‌ساله و بیشتر
  سود صندوق های سرمایه‌گذاری‌
  وام خرید کالا
  وام نقدی
  وام تعمیر مسکن
  وام خرید مسکن
  وام خودرو
  دریافت شماره شبا همه بانک ها
   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 
 
کلیه حقوق محفوظ است، استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
پشتیبانی توسط: خبرافزار