صفحه نخست     خدمات بانک و بیمه     پیوندها     نسخه موبایل     RSS     درباره ما     تماس با ما  
یکشنبه، 28 بهمن 1397 - 23:31   
  سرخط خبرها:  
 آخرین مطالب سایت
  بانک مرکزی با صادرات ریالی مخالف است
  جزییات سفر مدیران بانکی به سنندج تشریح شد
  تاثیر شوک ارزی بر عملکرد و سودآوری بانک ها
  گردش‌کارت بانک گردشگری رونمایی شد
  گلایه همتی از صاحبنظران اقتصادی
  منشا افزایش بدهی دولت به بانک مرکزی
  کارنامه بانک ملی در خروج از بنگاه داری
  ایران به نشست FATF دعوت نشد
  سهام عدالت را نفروشید
  بانک ملی ۲۳۶ هزار فقره وام ازدواج داد
  امکان رصد تراکنش‌های بانکی
  جبران سوء مدیریت سیف
  آماده‌باش به شبکه خصوصی حوالجات ارزی ایران
  دولت به بانک مرکزی ۴۴ هزار میلیارد تومان بدهی دارد
  سودهای موهوم نقدینگی را افزایش دادند
  شبکه مهم ارزی ایران در کانادا دستگیر شد
  "ملی فاند" بانک ملی ایران رونمایی می شود
  راه اندازی سامانه رفع تعهد ارزی واردکنندگان
  ۳۰۰ملک از موسسه فرشتگان توقیف شد
  اهدا جایزه میلیاردی بانک پارسیان
  توصیه رییس بانک مرکزی به مدیران عامل بانک‌ها
  بانک‌ها چقدر وام دادند؟
  اسکناس و مسکوکات در جیب چه کسی رفت؟
  عملکرد ۹ ماهه بانک سینا در واگذاری املاک
  رشد نقدینگی در انتهای پاییز شدت گرفت
  مجمع بانک مرکزی برگزار نشد
  بانک مرکزی نمی خواهد قیمت دلار پایین بیاید؟
  تصفیه حساب بانک‌ها با بانک مرکزی
  پیش‌بینی از بازار مسکن سال آینده
  پرداخت حقوق کارکنان تا ۲۰ اسفند
  پرداخت ٩٤ هزار وام ازدواج در بانک صادرات
  خلق پول اصلی‌ترین عامل رشد نقدینگی
  وام ماه عسل تصویب نشد
  دست یاری بانک ملی ایران به سمت بنگاه‌های اقتصادی
  استحکام یا بی ثباتی نظام بانکی ایران؟
  بدهی روزانه بانک‌ها به بانک مرکزی
  گسترش خدمات بانکداری الکترونیک بانک رفاه
  رشد خلق پول توسط بانک ها و بانک مرکزی
  برنامه‌های بانک مرکزی برای مهار تورم اعلام شد
  اما و اگرهای اخذ مالیات از بانک مرکزی
 
 پربیننده ترین اخبار
  بانک مرکزی با صادرات ریالی مخالف است
  منشا افزایش بدهی دولت به بانک مرکزی
  گردش‌کارت بانک گردشگری رونمایی شد
  تاثیر شوک ارزی بر عملکرد و سودآوری بانک ها
  جزییات سفر مدیران بانکی به سنندج تشریح شد
  گلایه همتی از صاحبنظران اقتصادی
- اندازه متن: + -  کد خبر: 55523صفحه نخست » صنعت بانکداریچهارشنبه، 24 بهمن 1397 - 10:59
جبران سوء مدیریت سیف
بانک و بیمه: دقیقاً معلوم نیست که ولی اله سیف در ازاء حقوقی که بعنوان مشاور پولی و بانکی رئیس جمهور دریافت میکند چه مشاوره ای به آقای روحانی داده و یا میدهد که آقای همتی بعنوان رئیس کل بانک مرکزی از ارائه همین مشاوره عاجز و ناتوان است؟
  

به گزارش بانک و بیمه ( bima.ir )، محمدرضا سبزعلیپور رئیس مرکز تجارت جهانی ایران نسبت به عملکرد کوتاه مدت عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی واکنش مثبت نشان داد و طی اظهار نظری صریح گفت: زمانیکه جناب آقای همتی به ریاست بانک مرکزی ایران منصوب شد اینجانب همان موقع عرض کردم که نشستن ایشان بر صندلی ریاست این بانک مرکزی آنهم در اُوج مشکلات اقتصادی و نابسامانی های شدید پولی و ارزی که بواسطه سوء مدیریت و عملکردهای غلط ولی اله سیف و معاون ارز اش ایجاد شده بود، اصلاً جای تبریک ندارد زیرا تأکید کردم که آقای همتی چه ریسک بزرگی کرده که در این وضعیت بحرانی، سکان هدایت کشتی طوفان زدۀ بانک مرکزی را در دستان خود گرفته است، فلذا فقط از درگاه خداوند یکتا برای "آقای همتی" آرزوی موفقیت و سربلندی نمودم.

وی افزود: زیرا اعتقادم بر این بود که "ولی اله سیف" رئیس کل سابق بانک مرکزی همۀ رشته ها را پنبه کرد و از همان آغاز ریاست، یعنی چند ماه پس از انتصابش در سال 92 ، تمامی کارها را خراب کرد و به وضوح، انحراف در برنامه ها و عملکردش را مشاهده کردیم و بمرور کار را بجایی رساند که دیگر گوش شنوایی هم به هیچ توصیه، انتقاد و پیشنهادی نداشت!!
صریح و بی پرده عرض میکنم که عملکرد پنج سالۀ ولی اله سیف و غالب مسئولین سابق بانک مرکزی اوضاع اقتصادی کشور را بد جوری بهم ریخت، بطوریکه اقتصادِ مریضِ ایران را مریض تر کردند و آنرا تا لبۀ پرتگاه هدایت نمودند!!
به همین خاطر در ادامه همین بحث به چند مورد از خرابکاریها و عملکردهای نادرست این حضرات اشاره میکنم تا ملموس و به عینه ببینیم که چه اتفاقاتی در عرصۀ پولی و بانکی کشور رخ داد و ایشان چه بلایی بر سر ایران و ایرانی آوردند.!!
* افزایش پی در پی نرخ ارز‌های مبادلاتی و زمینه سازی افزایش نرخ ارز آزاد و و همچنین کاهش شدید و غیر قابل تصور ارزش پول ملی؟!! بطوریکه آقای سیف، بانک مرکزی را در اُوج تحریم‌ ها با دلار مبادلاتی2500 تومان و دلار آزاد 2850 تومان از آقای بهمنی تحویل گرفتند، اما هنگامیکه صندلی ریاست بانک مرکزی را ترک کردند، دلار را با وجود توافقنامه هسته‌ای و "برجام بی فرجام" به 4200 تومان (دولتی) و حدود 20 هزار تومان (آزاد) افزایش داده بودند؟!! ضمناً دلار مبادلاتی را هم در این میان حذف کردند!!
 
* افزایش نرخ "سک�'ه" به بیش از 5 میلیون تومان
* ادامه اجرای سیاستهای غلط دولت دهم درخصوص فروش ارز در بازار آزاد و تأمین منابع مالی از این طریق جهت جبران کسری بودجه دولت.!!
* نقدینگی موجود در جامعه را در ابتدای دولت یازدهم با 430 هزار میلیارد تومان تحویل گرفتند ولیکن با بی تدبیری خود، همان مبلغ را به بیش از 1700 هزار میلیارد تومان رساندند. که این یعنی فاجعه؟!!
* علیرغم ساماندهی مکرر صرافی ها، ظهور بیش از 430 صرافی غیر مجاز در مدت زمانی کوتاه، که خود نشأت گرفته از ضعف نظارتی مسئولین سابق بانک مرکزی بود لکن وجود این صرافی‌ها به بحران ارز در بازار نیز دامن میزد.!!
* عدم توانایی وی در ساماندهی و رفع مشکل سپرده گذاران و مال باختگان مؤسسات مالی و اعتباری غیر مجاز که منجربه آغاز اعتراضات خیابانی مالباختگان در اکثر شهرهای کشور شد.!!
* عدم نظارت کافی بانک مرکزی در دوران ریاست آقای سیف، بر عملکرد بانکهای دولتی و خصوصی کشور که خود موجب افزایش نارضایتی مردم و فعالان اقتصادی شد و اعتبار بانک مرکزی را زیر سوال برد.!!
 
* و... چندین مورد دیگر
به نوشته تسنیم، علیپور تصریح کرد: جناب آقای روحانی با انتخاب ولی اله سیف به ریاست کلی بانک مرکزی، ضربۀ بزرگی به اقتصاد ایران و معیشت مردم زدند و در ضمن آبرو و اعتبار کشورمان را نزد جهانیان خدشه دار کردند.
با وجود این همه خرابکاریهایی که سیف و مسئولین سابق بانک مرکزی به بار آورده بودند، اصلاً باور نداشتم که جناب آقای دکتر همتی بتواند قدم مثبتی در بانک مرکزی و همچنین در سیستم پولی و ارزی و بانکی کشور بردارد اما امروز پس از گذشت حدود شش ماه از آغاز ریاست کلی ایشان بر بانک مرکزی باید بی پرده عرض کنم که نه تنها عملکرد کوتاه مدت ایشان بر بانک مرکزی مثبت بوده بلکه با تدبیر و اقتدار و پرهیز از ورود به مسائل حاشیه ای، توانسته سوء مدیریت و خرابکاریهای ولی اله سیف را تا حدود زیادی جبران و آرامش را به خانواده بانک مرکزی باز گرداند.
وی در ادامه افزود: همتی از روزی که وارد بانک مرکزی شده، ابتدا دیوارهای بُتنی چند لایه ای را که سیف بین خود و سایر مسئولین و فعالان اقتصادی (البته به استثنای دوستان و هم کیشان خود) بوجود آورده بود و اجازه نمیداد که "هیچ غریبه ای" از چند صد متری به طبقه 16 بانک مرکزی نزدیک شود را برچید و ارتباط اداری خویش را با همه ( اعم از دوست و غریبه) تقویت کرد.
سیف بجای اینکه تمام هم' و غم' خود را صرفِ امورات پولی و ارزی و بانکی و رفعِ مشکلات اقتصادی کشور بکند، متأسفانه فقط سرگرم حواشی شده بود و بعنوان مجری اَوامر بزرگان، صرفاً تصمیمات و بسته هایی را که دیگران برای بانک مرکزی و سیاستهای پولی و بانکی و ارزی کشور اتخاذ میکردند را اجرا مینمود!! اما همتی حداقل به ظاهر هم که شده، بعضاً در برابر فشارها و تصمیمات غلط دولت و وزرای اقتصادی ایستادگی و مقاومت کرده و اجازه نداده برخی از کارهای نادرست و بودار آنان انجام شود. آخرین موردی که به یاد دارم مخالفت همتی با مصوبۀ خودرویی ضد ارزی دولت بود که بواسطۀ همین مقاومتش، با دولت و وزیر صمت سرشاخ شد.
سبزعلیپور اظهار داشت: جناب آقای روحانی با انتخاب ولی اله سیف و حمایت پنج ساله خود از سوء مدیریت و عملکرد غلط وی، کار بسیار اشتباه و غیر قابل دفاعی انجام داد و با انتصاب مجدد سیف بعنوان مشاور پولی و بانکی رئیس جمهور آنهم پس از برکناری اش از بانک مرکزی، اشتباه بزرگتری مرتکب شد و متأسفانه با این کار خود عملاً به مردم دهن کجی کرد.!! البته دقیقاً معلوم نیست که ولی اله سیف در ازاء حقوقی که بعنوان مشاور پولی و بانکی رئیس جمهور دریافت میکند چه مشاوره ای به آقای روحانی داده و یا میدهد که جناب آقای همتی بعنوان رئیس کل بانک مرکزی و معمار پولی و بانکی کشور از ارائه همین مشاوره عاجز و ناتوان است؟!!  
علیپور در تکمیل اظهاراتش ادامه داد: فرقِ بینِ آقای همتی و آقای سیف زیاد است که در این مبحث به آن ورود نمی کنم اما کارهای مثبتِ رئیس کل جدید بانک مرکزی در180روز گذشته قابل توجه بوده و جدای از مواردی که در بالا به آنها اشاره شد، دیگر کارها و عملکردِ مثبتِ دکتر همتی عبارت بوده است از:
* ساماندهی صرافی ها،
* متعادل کردن نرخ ارز و جلوگیری از نوسانات شدید ارزی آنهم با توسل به هر ترفند و سیاستی که شده.
(هر چند نرخ فعلی دلار، نرخ واقعی آن نیست و باید خیلی کمتر از نرخ فعلی باشد و ضمناً اعتقاد دارم که اگر درست مدیریت نشود، بزودی نرخ آن افزایش خواهد یافت، البته دکتر همتی قاطعانه گفته که اجازه نخواهد داد تا نرخ دلار بیش از نرخ فعلی افزایش یابد)،
* ضمناً ایشان تا به امروز همانند یک رئیس کل معقول و منطقی و مطابق با استانداردهای بین المللی رفتار کرده و کمتر سخن گفته و برعکسِ آقای روحانی، به غالب وعده هایی که داده عمل کرده است.
* مهمتر از همه اینکه اعتبار از دست رفتۀ بانک مرکزی و اقتدار رئیس کل را هم آرام آرام باز گردانده است.
* در این مدت بین صادرکنندگان و سایر مسئولین تنش بوجود نیاورده و با احترام و بطور منطقی با همه رفتار کرده است.
* همچنین به موازات فعالیتهای داخلی، در عرصۀ بین الملل هم بخوبی فعال بوده و در این مدت کوتاه با مقامات کشورهای مختلف از جمله روسیه، عراق و چین مذاکره کرده است. (هر چند تا به اینجای کار به یک عملکردِ بانک مرکزی آنهم در دوران آقای همتی انتقاد داریم، و آن به نحوه توزیع غلط ارز زائرین اربعین حسینی امسال در عراق میباشد که این نوع فروش ارز و تحویل آن در کشور عراق اصلاً شایسته ایرانی ها نبود)!!
 
* و... چندین مورد دیگر  
رئیس مرکز تجارت جهانی ایران در خاتمه گفت: امیدوارم آقای همتی سیاستهای غلط پولی و بانکی را با اقتدار اصلاح و نرخ ارزهای معتبر را تثبیت و متعادل کند، همچنین بازار ارز و سکه را اَمن و آرام نموده و ارزش ریال (پول ملی ایران) را سریعاً افزایش دهد.
ضمناً از آمار سازی و ارائه آمارهای نادرست پرهیز کرده و بانک مرکزی را به مأخذ معتبری جهت انتشار آمارهای درست مبدل نماید (همچون آمارهای درست هفتۀ جاری بانک مرکزی درخصوص میزان وام دهی بانکها، بدهی40 هزار میلیاردی دولت به بانک مرکزی، افزایش حجم نقدینگی کشور به 1764 هزار و 580 میلیارد تومان و...)
فلذا انتظارمان بر این است تا خدایی ناخواسته آقای همتی در وسط راه، مبادا میسر خود را عوض کرده و پا جای پای سیف بگذارد.!! ولیکن چنانچه با همین فرمان که تا به امروز حرکت کرده باز هم با قدرت به پیش برود قطعاً کشتی طوفان زدۀ بانک مرکزی را بدرستی هدایت و آنرا سالم و سلامت به ساحل اَمن و آرام خواهد رساند.

 وام و خدمات بانکی و بیمه ای
  ثبت نام خانوارهای کم‌درآمد در سامانه رفاه
  مشاهده سوابق بیمه‌شدگان
  پیش شماره کارت شتابی بانک‎های کشور
  لیست تمام کدهای USSD بانک ها
  اعلام موجودی تمام بانک‌های کشور
  پرداخت قبوض همه بانک ها
  همراه بانک تمامی بانک‌ها + دانلود
  بانک های مرکزی کشورهای جهان
  صرافی های مجاز
  فرمول محاسبه سود و اقساط وام های بانکی
  تسهیلات بانکی خارجی، حواله جات و امور ارزی
  نحوه افتتاح حساب بانکی خارجی
  اینترنت بانک،تلفن بانک،آنی بانک
  سود حساب بلندمدت یک‌‌ساله و بیشتر
  سود صندوق های سرمایه‌گذاری‌
  وام خرید کالا
  وام نقدی
  وام تعمیر مسکن
  وام خرید مسکن
  وام خودرو
  دریافت شماره شبا همه بانک ها
   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 
 
کلیه حقوق محفوظ است، استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
پشتیبانی توسط: خبرافزار